- Kadıköy Gazetesi - https://kadikoygazetesi.com -

TÜBİTAK Bilim Fuarı Kapılarını Açtı

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Bilim Fuarı, Sabiha Gökçen Endüstri ve Meslek Lisesi’nde açıldı.

 

Sabiha Gökçen Endüstri Meslek Lisesi öğrencileri hazırladıkları 35 farklı projeyi görücüye çıkardı. Çeşitli dallarda hazırlanmış olan projelerden bazıları kendi alanlarında yapılan yarışmalarda ödüllere layık görüldü.

 

Fuarla ilgili açıklama yapan proje koordinatörü Gülşen Gökçe ‘’80 öğrencimizin 35 proje ile katıldığı fuarımızda amacımız öğrencilerimize araştırarak bilgiye ulaşmayı öğretmek’’ dedi.

Okul Müdürü Serdar Yaşar Evşen ise toplumların bilim ve teknolojiye yaptığı yatırımın insanlığa sınırsız imkanlar sunduğunu ve her yeni teknolojinin insanlığın araştırmalarından geldiğini belirtti. Amaçlarını öğrencilerin bilimle buluşmasını ve bilimsel düşünceye ilgi duymasını sağlama ve onların problem çözme becerilerini geliştirmeye yardımcı olma şeklinde özetleyen Evşen, “Bu tarz etkinliklerin daha da yaygınlaşması gerekiyor. Emeği geçen tüm öğretmen ve öğrencilerime teşekkür ederim” dedi.
Birbirinden Farklı Projeler

 

 

TÜBİTAK Bilim Fuarı’nda birbirinden ilginç projeler sergileniyor. Bunlardan multikopter projesini hayata geçiren öğrencilerden Hasan Uçan, “Multikopterin amacı havadan kamerayla görüntü almak. Uçuş menzili 1,5 kilometre olarak tasarlandı. 1 pille 10-15 dakika uçabiliyor. Film çekimlerinde, yüksekten incelemelerde kullanılıyor. İleri teknolojiyle yapılmış bir ürün. Üç öğrenci yaptık” dedi.

 

 

Led Küp Projesi’ni tasarlayan öğrencilerden Cihan Sarıkaya’da “Led Küp Projesi elektronik devre elemanlarıyla öğrencilerin uygulama yapabilmesi için tasarlandı. Yapımında çeşitli programlar kullanıldı” şeklinde konuştu.

Batuhan Karaarslan ve arkadaşları tarafından tasarlanan ve öğrencilerin yabancı dil öğrenmesine katkı sağlayan proje, fuarın en dikkat çeken çalışması arasında geliyor. Karaarslan proje için, “Projenin amacı İngilizce öğrenip, öğrencilerin farklı kültürleri tanımasını sağlamak. Küp şeklinde tasarlanmış kafesin içine öğrenciler yabancı ülkelere ait bilgiler attı ve isteyen bu küpün içinde kağıtlara yazılan bilgileri aldı okudu. Küpün içine her öğrenci yeni bilgiler ekledi. Bu şekilde hem öğrenciler yabancı dil öğrendi hem de farklı kültürleri tanıma imkanı buldu” dedi. Fuarda edebiyat ve coğrafya üzerine de projeler var.