- Kadıköy Gazetesi - https://kadikoygazetesi.com -

YTÜ, Teknopark İle AR- GE Üniversitesi Olacak

 

Yıldız Teknik Üniversitesi Teknopark Yönetim Kurulu Başkanı Erdem Bektaş, Yıldız Teknik Üniversitesi’nin, tarihten aldığı köklü mirası teknolojiye dönüştürdüğü YTÜ Teknopark’ı anlattı.

 

100 yılı aşkın bir zamana imza atmış Yıldız Teknik Üniversitesi, tarihten teknolojiye Teknopark ile geçiş yapıyor ve çağdaş bir ‘Dünya Üniversitesi’ olma yolunda ilerliyor. Türkiye’nin en büyük teknoparklarından biri olan “YTÜ Teknopark” ile ilgili merak edilenleri Yıldız Teknik Üniversitesi Teknopark Yönetim Kurulu Başkanı Erdem Bektaş anlattı.

 

YTÜ ve YTÜ Vakfı tarafından kurulan Yıldız Teknik Üniversitesi Teknoparkı, Davutpaşa Kampüsü içerisinde tahsis edilen 103.000 metrekarelik alanda 2010 yılında kuruldu. Sanayi-Üniversite işbirliğini en üst düzeye taşıyarak, ileri teknoloji üreten ve kullanan şirketlerin kurulumlarını ve gelişimlerini destekleyen YTÜ Teknopark, üniversitelerdeki akademik birikimin ve araştırma sonuçlarının ekonomik değere dönüştürülmesini sağlamayı amaçlıyor. Erdem Bektaş, YTÜ Teknopark’ın bugününü ve hedeflerini şu cümlelerle anlattı:

 

YTÜ Teknopark’ın Kurumsal Hedefleri

 

Üniversitelerin eğitim faaliyetlerini destekleyerek, üniversitelerin vereceği hizmetleri etkinleştirmek ve sanayinin rekabet gücünü arttırmak, teknolojiye dayalı bölgesel ve ekonomik gelişmeyi hızlandırmak, temel hedeflerimiz arasındadır. Teknopark binaları; ofis, laboratuvar, mekanik ve elektronik, Ar-Ge, prototip ve hafif imalat yapmaya uygun olarak tasarlanmış ve kiracı ihtiyacına cevap verecek her türlü alt yapıya sahiptir. Yeni çıkan Teknopark Yasası’na göre üretim olanakları da sağlanmaktadır. Teknopark imkanları ile 25.000 öğrenciyi de Yıldız Teknik Üniversitesi’nin laboratuvar ve öğretim elemanının yaratacağı Ar-Ge ortamında olmaya davet ediyoruz.

 

Çeşitli İmkanlar Sağlayan Bir Sosyal Yaşam Alanı Kuruyoruz

 

Teknopark katılımcı firmaları YTÜ Davutpaşa Kampüsü’nde her türlü sosyal, kültürel ve spor tesisi olanaklarından yararlanabilmektedir. Yerleşke içinde en az 6 adet kafeterya, fitness salonları ve sauna, 400 kişi kapasiteli kapalı spor salonu, masa tenisi masası, tenis kortları, basketbol sahaları, uzak doğu sporları, çalışma salonu, dans salonu, açık yüzme havuzu mevcuttur. Ayrıca; Teknopark sahası içinde üst düzey sosyal, spor ve dinlenme gibi çeşitli imkanlar sağlayan bir sosyal yaşam alanı kuruyoruz.

 

Daha Büyük Ar-Ge Projelerine Yönelmek Mümkündür

 

Teknoparklar kuruluş yasasında öngörülen “Üniversite-Sanayi-Ar-Ge” işbirliğinin en üst düzeyde gerçekleşmesi için YTÜ ve Teknopark Yönetimi; sanayi ve bilişim firmalarına her türlü araştırma ve geliştirme konusunda yardımcı olmaktadır. Üniversitenin öğrencileri, her türlü Ar-Ge projesini üniversite laboratuvarları ile işbirliği içinde Teknopark’ta geliştiriyorlar. Üniversitenin çok gelişmiş olan laboratuvar imkanları arasında Kimya, Malzeme, Bilgisayar, Robotiks, Biyokimya, Nanoteknoloji gibi alanlar mevcut olup sanayimiz ile Ar-Ge yapılmaktadır. Üniversite olanaklarının, Teknopark’ın sağladığı teşvik ve vergi avantajları ile birleştirilerek, daha büyük araştırma ve geliştirme projelerine yönelmek mümkündür.

 

Bu Ülkenin Geleceği Gençlerdir

 

Bu ülkenin geleceği gençlerdir, gelecek gençlerin elinde. Bizler de okulumuzdaki kulüplerle çalışmaya özen gösteriyoruz. Bu sene özellikle Yıldız Teknik Üniversitesi’nin aktif çalışan kulüpleri ile ortak projeler gerçekleştiriyoruz. İnovasyon çalışmalarına ve bu alandaki etkinliklere özellikle ağırlık veriyoruz. 10 Haziran 2013 tarihinde Yıldız Teknik Üniversitesi’nde gerçekleştirdiğimiz ‘Uluslararası İnovasyon ve Teknoloji Atölyesi’ etkinliğimizde de etkinliğin hazırlanması sürecinde ortak çalıştığımız öğrenci kulüplerimiz oldu. Yeni birlikteliklerle Teknopark ortaklıkları kurulacak ve Teknopark adım adım büyüyecek. Bu konuda YTÜ Rektörümüz Sayın İsmail Yüksek’te bizlere destek vermektedir.

 

Sanayi-Üniversite İşbirliğinde Öncü Olmayı Planlıyoruz

 

2003 yılında kurulan Teknopark’ın açılışını ve temel atmasını sağlayan ekipte yer alarak 2008’de inşaatlara başladık ve 2010 yılında ilk binamızda Teknopark olarak açılışımızı gerçekleştirdik. Hızla yatırımlarımıza devam ederek bugünkü; 60.000 metrekare, ofis ve laboratuvar alanı olan 2.000’in üzerinde araştırmacının çalıştığı, 100’ün üzerinde öğretim görevlisinin Ar-Ge yaptığı ve birçok
araştırmacının “Kuluçka Şirketleri” kurarak çalıştığı “Türkiye’nin En Büyük Teknoparkları”ndan biri olduk. İkitelli Sanayi Bölgesi’nde açmaya hazırlandığımız 25.000 metrekarelik ek Teknoparkımızla, sanayimizin ayağına bilim ve teknolojiyi götürerek hem en büyük Teknopark olmayı hem de Sanayi-Üniversite işbirliğinde öncü olmayı planlıyoruz.

 

YTÜ, Önde Gelen Bir Ar-Ge Üniversitesi Olma Yolundadır
Davutpaşa Kampüsü’nün YTÜ’ye katılması ile birlikte Üniversite hızla büyümektedir. Uzun yıllar; Beşiktaş Kampüsü’nde, fiziksel kısıtlar altında çok başarılı bir mühendislik eğitimi vermiş olan YTÜ, alınan Davutpaşa Kampüsü ile fiziksel olarak hızla büyüdüğü gibi eğitim yönünden de
hızla ilerlemektedir. Dinamik yöneticilerimiz tarafından yurt dışı ve yurt içinden birçok değerli öğretim görevlisi YTÜ’ye alınmaktadır. Teknopark’ın sağladıklarına ek Ar-Ge olanakları ile YTÜ, önde gelen bir Ar-Ge üniversitesi olma yolundadır. Teknopark’ın fiziksel konumunu geliştirirken, Ar-Ge ve İnovasyon eğitiminde de önemli çalışmaları bulunmaktadır.

 

YTÜ Teknopark’ta “AR-GE Atölyesi”

 

Teknopark’ın “Ar-Ge ve İnovasyon”a yönelik eğitimleri arasında Warwick Üniversitesi ile başlattığı “Endüstriyel Ar-Ge ve Teknoloji Yönetimi Lisansüstü Eğitim Programı” çok önemli bir yer tutmaktadır. Bu program; temel bilim ve teknoloji dalında lisans eğitimi almış olan ve/veya çalışan personelin Warwick Sertifikası veya Master almalarına imkan tanıyan, iş bulmaya ve işinde yükselmeye faydalı
olacak bir uluslararası programdır. Bu program TİM (Türkiye İhracatçılar Meclisi) tarafından burs verilerek desteklenmektedir. Ayrıca TİM ve sanayimizin destekleri ile Teknopark’ta “Warwick Modeli” bir “Prototip ve Uygulama Atölyesi” kurulması çalışmaları başlatılmıştır. Ar-Ge’nin olmazsa olmaz bir
bileşeni olan böyle bir atölyenin YTÜ’de kurulması ile öğrencilerin ve araştırmacıların elle
tutulur ürünler geliştirerek, teşvik edilmeleri sağlanacaktır.”

 

YTÜ Teknopark Yönetim Kurulu Başkanı Erdem Bektaş Kimdir?

 

1956 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi Makine Fakültesi’nden mezun oldu. Minnesota Üniversitesi’ne (ABD) lisansüstü eğitime gitti. Üniversite’de Araştırma Asistanlığı yaptı. Master yaptıktan sonra sanayiye geçti ve “Mobil Oil” şirketi Araştırma Laboratuvarı’nda Araştırma Mühendisi olarak “Motorlar ve Çevre” konularında çalıştı. “Senior Araştırma Mühendisliği”ne kadar yükseldi. Yurda dönünce, 1968 yılında “Chrysler Sanayi A.Ş, Dodge, De Soto, Fargo Kamyonları” firmalarında çalıştı. 1970 yılında İmalat Müdürlüğü, 1973 yılında Genel Müdür Yardımcılığı ve 1978 de Genel Müdürlük görevinde bulundu. 2012 yılında, aynı şirketin devamı olan Askam Kamyon A.Ş’nin Yönetim Kurulu Başkanlığı’ndan emekli oldu. Bu sırada OSD(Otomotiv Sanayi Derneği) Yönetim Kurulu Üyeliği’ne 32 yıl süre ile devam etti ve halen bu kuruluşun Şeref Üyesi. Fahri olarak yaptığı görevler arasında, YTÜ Teknopark, Irmak Okulları, Gençlik Kültür ve Hizmet Vakfı Yönetim Kurulu Başkanlığı bulunmakta. YTÜ Teknopark’ında Vakıf Temsilcisi olarak 2006 yılından beri görev yapmakta.