MENÜ ☰
Volimax
Şeref Bey Döner
Benim de şirketim var | trink
Kadıköy Gazetesi » Yazarlar » MAĞDURİYET EDEBİYATI
Ahmet Berhan Yılmaz
MAĞDURİYET EDEBİYATI


Bir insanın en kıymetli şeyi canıdır,

Canını Allah yolunda verirsen Şehitsin,
En yüce makam…
Sonra evlatları, ailesi, eşi dostu,
Bunları Allah yolunda kaybeder ve sabredersen,
Cennetliksin…
Malı da var insanın kıymetlisi,
Malını Allah yolunda harcarsan, cömertsin,
Yine Allah’ın razı olduğu kullarındansın…
Ama başörtünü Allah yolunda açmazsan ve Allah rızası için okulundan, makamından, alacağın üç beş kuruş maaşından olursan; Mağdursun!
Canını Allah yolunda veren şehit, başını açmayan mağdur!
Bu nasıl tezattır.
Müslümanlar; İbadetlerinde Müslüman, yaşantılarında ise ne idüğü belirsiz bir dini yaşamaya başladıklarından bu yana her şeyi dünya değerlerine, dünya malına ve dünya makamlarına endekslemişlerdir. Bu sebeple de Allah rızası için yaptıkları her şeyin sonunda dünyevi bir ödül bekliyorlar olmayınca da ve ne yazık ki imtihan sırrınca yaşadıkları sıkıntıyı mağdur olduk diye feryat ve figanlarla karşılıyorlar.
Allah bizlere “Sizleri; canınızla, evlatlarınızla, malınızla imtihan edeceğim” demiyor mu?
Peki, bizim bu isyanımız nedir? Bu aslında bir şekilde Allah’ı suçlamaktır. Ben senin için başımı açmadım, çile çektim, okulumdan oldum ama sen beni mağdur ettin isyanı.
Sahabeyi anlatıyor, okuyor ve gözyaşlarıyla anıyoruz.
Aç kaldılar, bağırlarına hakikaten taş bastılar, Mekkeli müşrikler olmadık zulümler yaptı, mallarını, mülklerini, evlatlarını, makamlarını kaybettiler, memleketlerinden oldular ama hep şükrettiler, Allah’larından razı oldular, feryat figan etmediler, mağdur olduk, mağdur olduk diye ortalığa düşmediler.
Eğer inanıyorsak Allah yolunda çekilen sıkıntı, kaybedilen makam, kaybedilen okul, mal, mülk ve hatta can bizleri Allah rızasına ve cennete götüren yolun gereğidir.
Peki, bu yıllardır süregelen mağduruz da mağduruz edebiyatı ne için ve kim için?
Peygamber Efendimiz buyurmuyor mu ki; “Allah yolunda çekilen her çile cennet yolunun bir taşıdır, imtihandan kaçan ahireti kaybeder”
Dünyevi yaşam tarzına uygun olarak nefsimizin her istediği, canımızın her çektiği, şeytanın her dediği olacaksa ve yerine getirilecekse Müslüman olmanın farkı ne olacak?
Allah yolunda mücadele ederken kaybetmiş olduğumuzu düşündüğümüz her şeyin aslında kazanç, galibiyet ve Allah’ın rızasına bir adım daha yaklaşmak olduğunu düşünemiyorsak kendimizi sorgulamamız gerekir.
Şimdi ablalarım, analarım, bacılarım, kızlarım, evlatlarım; Eğer siz Allah Rızası için başınızı örtüyor ve bu sebeple dünya nimetlerinden uzak kalıyorsanız; Biliniz ki sizler kazanıyorsunuz yok eğer biz dünya nimetlerimizi kaybettik ve mağdur olduk diyorsanız gerçekten hem dünyanızı hem de ahiretinizi kaybediyorsunuz.
Bu durumda mağdur oldum diyerek belki farkında olmadan isyana giren her başörtülü kızımız bıraksın bu isyanı açsın başını ve dünyadan ne istiyorsa alsın onu ve rahat etsin. Ama bilsin ki ahirette “sen Allah rızası için değil dünya nimetleri için çabalıyordun” sitemine muhatap olmak var.
Müslüman; Allah yolunda imanını korumak, dinini yaşamak adına dünyevi olarak kaybettiği hiçbir şey için mağdur kabul edilemez, her adımda hakiki mümin, hakiki kul olur.
Bu durumda ve sizin söylemlerinize göre; canını Allah yolunda verenlere yani şehitlere en büyük mağdurlardır mı diyeceğiz?
Bu yazıyı yazan kişi olan bendeniz; Ablası fakültesinin 5. Sınıfında, eşi fakültesinin 2. Sınıfında başörtüsünü açmamak için okulundan ayrılmış, mezun olmamıştır. Rahmetli babası üç ihtilalde de sırf milli ve manevi değerleri sebebiyle sürgüne uğramış mesela 1980 ihtilalinde herkes susarken Milli Eğitim Müdürlüğüne getirilen ihtilal komutanına, bulunduğu makamı, sonrasını düşünmeden, başörtüsü sebebiyle, karşı geldiği için ceza almış ve bir sürgüne de bu sebeple uğramıştır. Yine öğretmen olan annesi başörtüsü sebebiyle çeşitli sıkıntılar çekmiştir. 28 Şubat sürecinde kendimizin de nelerle karşılaştığımızdan bahsetmeye gerek bile duymuyorum, çok kişi şahittir.
Böyle bir aileden gelen ne ben ne de ailemde hiç kimse kendinin mağdur edildiğini düşünmemiş, bunun şiddetle mücadelesini vermiş ama bunun edebiyatını yapmamıştır.
Bakınız; sizler Allah için mücadelenizi verin, uğraşın, çabalayın, hakkınızı arayın ama sonunda ne olursa olsun mağdur oldum demeyin. Allah yolunda gidenler için mağduriyet yoktur aksini söyleyen imanını kontrol etsin.
📆 09 Eylül 2013 Pazartesi 11:00   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR