- Kadıköy Gazetesi - https://kadikoygazetesi.com -

Etüt Kalktı…

Milli Eğitim Bakanlığı, İlköğretim okullarında uygulanan etüdü kaldırdı.
Sebep “Öğretmenler ek iş yapamaz.”

Yapmıyor mu? Yıllardır öğretmenler, özel okulda, özel dershanede çalışmıyor mu? Lokantada garson, takside şoför değil mi? Tencere, çorap satan öğretmenler yok mu? Ya kırtasiyeci, emlakcı? Onları da mı görmediniz?

Etüt; öğretmenin çocuklarla ilgilenmesidir. Anne işte çalışır, çocuk etütte ödev yapar. Türkçe, Matematikle SBS’ye hazırlanır. Resimle hayal dünyasını, müzikle ruhunu geliştirir. Folklorla spor yapar. Bunların hangisi ek iş? Öğretmen ayda 700 lira alıyormuş, bu mu sizi üzüyor? Bu mu sizi rahatsız ediyor? Ne diyor İlköğretim yönetmeliği? “Okul, öğrenciler için tedbir alır” İşte almış tedbiri. Sabah 8’den 17’ye kadar öğrenci ile el ele.

Ek iş yapamazmış. Öğretmen, Seçim Kurulunun yaptığı seçimi yapar. Nüfus idaresinin yaptığı sayımı yapar. YÖK’ün yaptığı ÖSS sınavını yapar. Trafiğin yaptığı ehliyet sınavını yapar. Soruşturma ve araştırma yapar. Bunlar ek iş değil. Neden? Bunlarda iş çok, para az.

Peki! Şimdi ne olacak?
Devlet okullarındaki etütler kapanacak. Özel sektör etüt üzerine etüt açacak.
Devlet öğretmeni gidecek, özel öğretmen gelecek. Ayda 80 lira veren veli, 500 lira verecek. 500’ü veremeyen veli ya işini ya etüdü terk edecek. Anne işi, çocuk etüdü, öğretmen 700 lirayı kaybetti. Peki kim kazanacak? Özel sektör. Çocuk, anne ve öğretmen, ne kazanacak? Hiç bir şey.

Gelelim “Etüt Beslenme”, hikâyesine.
Tabelada etüt yazıyorsa; o okuldaki etüt devam edecek, diğerleri kapanacak. Onlar neden kapanmıyor? O okullar başka ülkenin yasaları ile mi yönetiliyor? Ya da biz de tabelamıza “ETÜT” yazsak? Tabelacıda folyo, nalburda boya mı yok?

17 okula gelince;
Oradaki çocuklar özel/bizim çocuklarımız. Onların rahatını niye bozalım? Annelerinin huzurunu niye kaçıralım? O, öğretmenler de üç beş kuruş alıyormuş, alıversinler. Ne var?
Diğerleri mi? Varsa paraları, gitsinler özel etüde. Çalışan anne, okuldaki etüdü tercih ediyor; “Devletin okulu, devletin öğretmeni daha güvenli” diyormuş bizi ilgilendirmez.

Öğretmenlerin hiç mi yanlışı yok?”
Köy enstitüsünü, öğretmen okulunu kapattınız. Veterineri, ziraatçıyı, inşaatçıyı öğretmen yaptınız. Sözleşmeli, 4-B’li öğretmenler türettiniz. Suç, 700 bin öğretmenin mi oldu?
Tüm öğretmenler ve tüm özel eğitim kurumları bizimdir. Bu kavgada da onların hiç birinin yeri yoktur.

Lafı hiç evirip çevirmeyelim şunu dosdoğru söyleyelim
İlköğretimdeki etütleri (17 okul hariç) kapattık. Sebep? Etütteki öğretmenler ev, araba alıyor. Kendisini geliştirip, çocuklara bir şeyler öğretiyor. O çocuklar da, SBS ve ÖSS’de birilerinin önünü kesip, köstek oluyor. O çocuklara meslek lisesi, öğretmenler de 1200 lira maaş yeter. Zaten meslek liselerinin önünü açıldı. Enflasyon da eksilerde.

Tabi tüm bunlar birer varsayım. Gerçek, önümüzdeki günlerde netleşecek.
Etütse, sıradan bir iş değil, bizatihi bir eğitim faaliyetidir.
M. Nazım Telli