- Kadıköy Gazetesi - https://kadikoygazetesi.com -

Engelliler günü Maltepe’de kutlandı

“Engelsiz Bir Maltepe İçin El Ele” vizyonuyla kurulan Maltepe Kent Konseyi Engelliler Meclisi’nin  “Dünya Engelliler Günü Etkinlikleri”  kapsamındaki organizasyonu Maltepe Belediyesi Türkan Saylan Kültür Merkezinde gerçekleştirildi.

Açılış konuşmasına Cahit Sıtkı Tarancı‘nın “Memleket İsterim” adlı şiiri ile başlayan
Engelliler Meclisi Başkanı Tülay Düztaş, günün anlam ve önemine vurgu yaparak, herkesin birer engelli adayı olduğunun unutulmaması gerektiğini söyledi. Düztaş, “Toplumda birey olma savaşı veren engelli vatandaşlarımızın bugün kat ettikleri yol azımsanacak bir çabanın ürünü değildir; ancak daha çok yolumuz var. Toplumsal hayatta eşik hak ve özgürlükleri her engelli vatandaşımıza sağlayana kadar yürüyeceğimiz yolda devlet politikalarının, yerel yönetimlerin ve sivil toplum kuruluşlarının desteği hayati önem taşıyor. Bu anlamda Maltepe Belediye Başkanı Prof. Dr. Mustafa Zengin’e farkındalığı ve hassasiyetinden dolayı teşekkür ediyoruz. Tüm yöneticilerden ve liderlerden aynı desteği bekliyoruz.” diye konuştu.

Maltepe Belediyesi’nin her alanda kendilerine sunduğu katkılardan dolayı Belediye Başkanı Prof.Dr. Mustafa Zengin’e plaket verildi. Başkan Zengin adına plaketi başkan yardımcısı Nimet Karabulut aldı. Karabulut konuşmasında, “Maltepe belediyesi Başkanı Prof. Dr. Mustafa Zengin ve şahsım adına hepinizi selamlıyorum. Başkanımız her zaman sizlerle beraber. Sizlerin sorunlarını çözmek için elinden gelen her şeyi yapıyor. 2009’dan bu yana çalışmalarımızda engellilere öncelik verilmiştir. Başta engelli vatandaşlarımız olmak üzere 65 yaş ve üzeri Maltepe’de ikamet eden herkese evde sağlık hizmetimiz olan Altın Kart uygulamamızdan yararlanabiliyor. Örnek projelerimiz için çalışmalarımız sürüyor.” dedi.

Engelli öğrencilerin şiir ve şarkılarıyla devam eden programda, dans ve müzikal tiyatro gösterileri sunuldu. Şarkıcı Tarık Mengüç’ün de sahne aldığı etkinlik tam bir karnaval havasında geçti. Etkinlik kapsamında engelli çocukların yaptığı el sanatları ve resim sergileri büyük ilgi gördü.