- Kadıköy Gazetesi - https://kadikoygazetesi.com -

Kadına şiddete karşı hutbe okutuldu!

Diyanet İşleri Başkanlığı son zamanlarda toplumsal bir probleme dönüşen kadına şiddete karşı tüm Türkiye’de hutbe okuttu.

Diyanet İşleri Başkanlığı son zamanlarda toplumsal bir probleme dönüşen kadına şiddete karşı tüm Türkiye’de hutbe okuttu.

Din Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan hutbede, günümüzde dünyanın hala pek çok yerinde kadınların vicdanlara sığdırılamaz baskı, şiddet ve zorbalıklara maruz kaldığı belirtildi. Kadınlara ve kız çocuklarına yönelik baskı, şiddet ve aşağılamanın arkasında cehalet, kaba kuvvet ve kadın algısına dair bir takım yanlış, köhne görüş ve düşüncelerin yattığı kaydedilen hutbede, bunun cahiliye devrinin anlayış ve düşüncesi olduğu vurgulandı.

Hutbede, Hz. Ömer’in “Biz Cahiliye döneminde kadınları insan yerine koymazdık. İslam geldi ve bizden onlarla en iyi şekilde ilişki ve iletişim kurmamızı istedi. İşte o zaman biz, onların da bizim üzerimizde hakları olduğunu anladık” şeklindeki sözleri de hatırlatılarak, kadınların, insanlığın varlık sebebi olduğu kaydedildi.

Hazreti Peygamber’in “Müslüman, müslümanın elinden ve dilinden güvende olduğu kimsedir” hadisine dikkat çekilen hutbede, şiddet, baskı ve aşağılamanın, hayatın hangi alanında ve kime karşı olursa olsun büyük bir zulüm ve suç olduğu belirtildi. Erkek ve kadın tüm insanların Allah’ın yarattığı en mükemmel varlık olduğu kaydedilen hutbede, Hazreti Peygamber’in de özellikle kadınların ve yetimlerin, şiddet, baskı ve aşağılamadan uzak tutulması için tembihlerde bulunduğu hatırlatıldı.

Hazreti Peygamber’in “Sizin en hayırlılarınız hanımlarına karşı en iyi davrananınızdır” “Sizden eşine karşı el kaldıranlarınız, hayırlı kimseler, iyi insanlar değildir” ve “Kadınlarınızın hakları konusunda Allah’a hesap vereceğinizi unutmayın. Çünkü onlar Allah’ın size emanetidir” şeklindeki uyarılarının da sıralandığı hutbede, gönül kırmanın Kâbe’yi yıkmaktan daha büyük bir vebal olarak telakki edildiğinin hiçbir zaman unutulmaması gerektiği kaydedildi.