- Kadıköy Gazetesi - https://kadikoygazetesi.com -

Fransız Filozof Brenifier Düşünme Atölye Çalışması Yapacak

Çocukların, soru sorarak daha fazla düşünmesini, yaratıcı yönlerini geliştirmesini amaçlayan ve çeşitli ülkelerde Çocuklarla Düşünme Atölyesi çalışmaları yapan Fransız filozof Oscar Brenifier, Kadıköylü çocuklarla “düşünce eğitim çalışması” yapacak.

TUDEM Yayınlarının davetlisi olarak İstanbul’a gelecek olan ve çeşitli etkinliklere katılacak olan Brenifier, Caddebostan Kültür Merkezi’nde Kadıköylü çocuklarla buluşacak.

Brenifier’in 26 Aralık’da Caddebostan Kültür Merkezi’nde yapacağı “Filozof Çocuk-Düşünme Atölyesi”ne yaşları 7 ila 13 arasında bulunan tüm çocuklar davetli.

Yıllarını çocuklara felsefe yapmaya adayan ve bu konuda çeşitli kitaplar yazan Fransız Filozof Brefinier, “Düşünme Atölyesi” çalışmasında çocuklara çe “ben neyim? hayat nedir? duygular nedir? İyi ve Kötü nedir?” gibi sorular sorarak interaktif bir çalışma yapacak. Çocukların, sürekli sorular sorarak, onların eleştirel ve yaratıcı düşünme yönlerini açığa çıkarmalarını, kendilerini, hayatı ve çevrelerini gözlemleyerek yeni ufuklar keşfetmelerine altyapı sağlamayı amaçlayan Brenifier, gerçekleştirdiği atölye çalışmalarında kendisi, hayat ve dünya hakkında sorular soran tüm çocuklara sorgulayıcı düşüncenin kapılarını aralayacak. Brenifier, ÜCRETSİZ gerçekleştireceği atölye çalışmasının ardından isteyenlere de Filozof Çocuk kitabını da imzalayacak.

Oscar Brenifier Kimdir?

1954 yılında Cezayir Oran’da dünyaya gelen Oscar Brenifier, Kanada’daki Ottawa Üniversitesi’ndeki biyoloji lisans eğitimini tamamladıktan sonra Sorbonne’da felsefe doktorası yapmıştır. Felsefe öğretimi, felsefe uygulaması ve çocuklar için felsefe alanlarında uzman olan Brenifier, başta Fransa olmak üzere aralarında Cezayir, Çin, Bulgaristan, Etiyopya, Meksika, Rusya, Lübnan, Mali, Norveç, ABD gibi otuzdan fazla değişik ülkede, farklı okullar ve seviyeler için felsefe atölyeleri düzenlemektedir.

Öğretmen eğitimi (çocuklarla felsefe, felsefe atölye çalışmaları) ve felsefe danışmanlığı konularında son derece yetkin bir isim olan Brenifier, aralarında İspanya, İtalya, Norveç, Peru, Tayvan’ın da olduğu dünyanın dört bir yanındaki üniversitelerde ders vermektedir.

1994’ten beri “Institut de Pratiques Philosophiques” i başkanlığını da sürdürmekte olan Brenifier, Uluslar arası UNESCO 2006 “Yeni Felsefi Uygulamaları” konferansının kurucusudur.

Tarih: 26 Aralık 2009 Cumartesi

Saat: 10.30

Yer: Caddebostan Kültür Merkezi B Salonu

Haldun Taner Sk. No:11 Caddebostan-Kadıköy