- Kadıköy Gazetesi - https://kadikoygazetesi.com -

Gufran Taş’ın eserleri büyük ilgi topladı

Kadıköy Belediyesi Müzik Gönüllüleri ev sahipliğinde ve Yapım ve yönetimi Nesibe Müsevitoğlu’na ait “Anılar ve Müzik” programının 55.si 13 Haziran 2011 Akşamı Kadıköy Evlendirme Salonu’nda Bestekar ve söz yazarı Gufran Taş ile gerçekleştirildi.

Gufran Taş’ın eserlerini TRT Sanatçılarından Teoman Volkan Özselçuk ve Kamil Topçu ile Türk Müziği Konservatuarından Filiz Yıldız Başoğlu yorumladılar.

İzleyicilerin büyük beğenisini kazanan konserde, Türk Müziğinin usta hocaları, Özgür Kaban, Erdem Şentürk, Güvenç Saraç, Şaban Erköse, Suat Bigalı, Murat Büyükkaya saz heyetinde yer aldılar.

Konser repertuarı ağırlıklı olarak Gufran Taş’a ait beste ve güftelerden oluştu.

Ayrıca programda Mualla Orhon, Metin Koca,  Aysen Akdemir, Nihat Özyüksel ve Hatice Ayten Eti’ye ait güftelere de yer verildi.

Söz yazarları kendi şiirlerini sahnede kendileri okudular.

Nesibe Müsevitoğlu sorduğu sorular ile  Gufran Taş’ın izleyici tarafından daha yakından tanınmasını sağlarken, gecenin sonunda da  sanatçıya programa katılımından dolayı bir teşekkür plaketi verdi.

Gufran Taş; Emin Ongan Musiki Vakfı ve Boğaziçi Musiki Vakfı’nda bir çok Türk Müziği hocalarından eğitim almış, daha sonra kendisi de  usul, makam ve nazariyat dersleri vermiştir.

Mesam üyesi de olan Taş’ın TRT repertuarına girmiş üç eseri bulunmaktadır.

Bir çok şiiri de bestekarlar tarafından bestelenmiştir. Ud ve rebap çalan sanatçının “”Ruhumda Yağmur” isimli bir şiir kitabı bulunmaktadır.