- Kadıköy Gazetesi - https://kadikoygazetesi.com -

Oktay Yıldırım: “Yeni oluşacak olan Avrasya ittifakını biz kuracağız”

İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi Atatürkçü Düşünce Kulübü, Vatan Partisi MKK üyesi, Emekli Astsubay ve Güvenlik Uzmanı Oktay Yıldırım’ın konuşmacı olduğu  “Türkiye ve NATO İlişkileri” adlı konferansta bir araya geldi.

Saygı duruşu ardından İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan konferansta Oktay Yıldırım: “NATO dediğimde Amerika’dan söz ettiğimi anlamalısınız. NATO, Amerika’nın maskesidir. Hükümetler bir plan hazırlayıp orduya verirler. Ordu da kozmik odalarda oturup planlamasını yapar. Ancak NATO gibi, menfaatleri bizim menfaatlerimizle çatışan bir paktın üyesi iseniz bunu sağlayamazsınız. “ sözleriyle konuşmasına başladı.

ÜSLER, ORTADOĞU’YA GİYDİRİLEN ATEŞTEN GÖMLEĞİN DİKİM EVİ

“Amerika 1947 Marshall yardımları ile Türkiye’yi resmen devraldı. Tümenlerin her seviyesi Amerika’nın denetimine açıldı, sonrasında eğitim ve savunma stratejileri geldi.” ifadelerini kullanan Yıldırım: “Bizim Kore savaşında bulunuşumuzun temel nedeni şuydu: İkinci Dünya Savaşı’ndan büyük bir zayiatla çıktılar. Amerika’nın ucuz askere ihtiyacı vardı. Kunuri Muharebelerinde gerçekten de büyük kahramanlıklar vardır. Türk askeri savaşın ustasıdır. Bu tarihsel bir gerçektir. Ama ne uğruna savaştılar? Amerika ile ittifak kurabilmek için, küçük Amerika olabilmek için orada kanlarını döktüler. Bu aşamadan sonra Türkiye artık Amerika’nın oyun alanı olmuştur. Türkiye’de kurulan üsler Ortadoğu’ya giydirilen ateşten gömleğin dikim evi olmuştur.”

Küçük Amerikalaşma sürecini anlatan Yıldırım: “Bu sürecin devamında Ordumuz dönüştü. Kültürümüz dönüştü. Amerika’da kurslar görmeye başladık. Amerika’da eğitim almak terfi sebebi oldu ve onlar bu kurslar aracılığıyla Türkiye’yi yönetecek potansiyeli görmüş oldular. Türk askerinin başına çuval geçirilmesine ‘bu şu yüzden olmuştur’ diyen genelkurmaylarla karşılaştık. Bu kültürel dönüşümdür.” sözlerini sarf etti.

TÜRKİYE PKK’YI HENDEKLERE GÖMERKEN ZATEN NATO’DAN ÇIKMIŞTIR

“Türkiye NATO ile iki cephe halinde savaşmaktadır. Amerika PYD’ye benim kara gücüdür demektedir. Türkiye PKK’yı hendeklere gömerken zaten NATO’dan çıkmıştır. Bunu Tayyip Erdoğan bile görmüştür. Bugün yıllar önce 6. Filo defol diyen Türk gençliğini anlamaya başladılar.” sözlerini kaydeden Yıldırım, konuşmasına şöyle devam etti: Biz Amerika’ya muhtaç falan değiliz. Artık yeni bir dünya kuruluyor ve Türkiye bu yeni dünyadaki yerini en iyi şekilde alacaktır. Biz sırtımıza saplanan hançerden kurtulacağız. Komşularımızla ittifak yapacağız. Türkiye NATO’da kalmaya devam ettiği her an komşuları için tehdit olmaya devam edecektir. Korku tüccarları da biz NATO’dan çıkarsak ne yaparız diyor. Bu en büyük yalandır. Amerika hangi savaşı kazanmıştır? Evet, en güçlü silahlarla gelip bombalar ama orada barınamaz. Amerika artık bu saldırgan politikayı sürdüremez. İnsanların kafasındaki korku duvarı sanaldır.”

Etkinlik, soru cevap kısmıyla devam etti.

 

AVRASYA İTTİFAKINI BİZ KURACAĞIZ

Etkinlikte öne çıkan sorulardan biri “Türkiye’nin NATO’dan çıkması halinde başka girebileceği bir ittifak var mıdır? Diyelim ki NATO’dan ayrıldık. Büyük ihtimalle Rusya’ya yaklaşacağız. Peki, Rusya ileride bunları yapmayacak mı? NATO’dan çıkınca planlama nasıl olacak?” sorusu oldu.

Yıldırım bu soruyu şöyle yanıtladı: “Rusya’ya yaklaşmayacağız. Biz kendimizin de kurucusu olduğu bir güç yaratacağız. Yeni oluşacak olan Avrasya ittifakını biz kuracağız. Avrasya cephesi Türkiye, Irak, İran olmadan eksik olacaktır. Herkesin ortak çıkarlarının göz önünde tutulacağı doğal bir ittifakı kendimiz kuracağız. Ortadoğu’da Türkiye olmadan hiçbir güç olmaz. Bizim şu an en büyük ortağımız Çin ve Rusya’dır. Ekonomik olarak kalbimiz Avrasya’da atıyor. İlk önce üslerin kapatılması gerekiyor.”

Etkinlik, soru-cevap kısmının tamamlanması ardından Atatürkçü Düşünce Kulübü Yönetim Kurulu Başkanı Ertan Türkoğlu’nun, kulüp adına Vatan Partisi MKK üyesi Emekli Astsubay ve Güvenlik Uzmanı Oktay Yıldırım’a teşekkürlerini iletmesiyle son buldu.