- Kadıköy Gazetesi - https://kadikoygazetesi.com -

Kadıköy’ün tarihine ışık tutan Dr. Müfid Ekdal yaşamını yitirdi.

Kadıköy’ün tarihine ışık tutan Dr. Müfid Ekdal yaşamını yitirdi.
Kadıköy’ün tarihi geçmişini anlatan kitaplarıyla, Kadıköy’ün tarihine ışık tutan Dr. Müfid Ekdal 96 yaşında yaşamını yitirdi. Haydarpaşa Hastanesi eski başhekimlerinden olan Ekdal, yaşamını Kadıköy’ün tarihi ile ilgili araştırmalara adamıştı. Kadıköy tarihi ile ilgili kitapları bulunan Ekdal 90 yılı aşkın bir süredir Feneryolu’nda bulunan 105 yıllık bir köşkte yaşıyordu.

 

Fenerbahçe’de Ekdal’ın evinin bulunduğu sokağın devamındaki Gazi Muhtar Paşa Çıkmazı’na Kadıköy için yaptığı katkılardan dolayı Kadıköy Belediyesi Meclisi tarafından alınan kararla Müfit Ekdal adı verilmişti.
Dr. Müfid Ekdal 13 Temmuz Pazar Günü 10:30’da Kadıköy Belediyesi Caddebostan Kültür Merkezi’nde düzenlenecek törenin ardından Karacahmet Şakirin Camii’nde öğle namazına mütakiben kılınacak cenaze namazının ardından Karacaahmet Mezarlığı’nda toprağa verilecek.

 
Müfid Ekdal Kimdir?
1918 yılında İstanbul’da doğan Dr. Müfid Ekdal ortaöğretimini Kadıköy ve Haydarpaşa Liselerinde tamamladıktan sonra 1942 yılında İstanbul Tıp Fakültesinden mezun oldu. 1950’de Kadıköy Numune Hastanesi’nde dahiliye uzmanı oldu.

1963-65 yılları arasında kardiyoloji ihtisası için İngiltere’ye gitti ve bu dalda uzman oldu. 1979’da Numune Hastanesi’nde Dahiliye Servis Şefi, daha sonra da başhekim olan Ekdal, 1983’te emekli oldu.
Eserleri:
Kapalı Hayat Kutusu ( Kadıköy Konakları ), Prenses Ela, Eski Bir İhtilalciden Dinlediklerim, Tanıdığım İnsanlar, Yaşadığım Olaylar, Bir Fenerbahçe Vardı, Bir Konak Bir Ömür Bir Devir,Bizans Metropolünde İlk Türk Köyü Kadıköy