- Kadıköy Gazetesi - https://kadikoygazetesi.com -

Kerkük Türkmenleri konuştu: “Türkiye bizi ölüme terk etti!”

Türkmenler konuştu: “Türkiye bizi ölüme terk etti!”
Halk TV’de yayınlanan Eren Erdem ile Ezber Bozanlar programında bu hafta, Kerkük şehitler müessesi başkanı ve Kerkük’lü Türkmen din adamı Mustafa Muhammed Baki konuk oldu ve çok çarpıcı açıklamalar yaptı.
TÜRKİYE’DEN HİÇ DESTEK GÖRMEDİK
Türkmen temsilci programda, “Türkiye’den hiç destek görmediklerini, kimsesiz olduklarını, IŞİD saldırılarında çok sayıda Türkmen’in öldürüldüğünü, ama ne IŞİD baskını boyunca ne de öncesinde Türkiye ile hiç diyalog kuramadıklarını” belirtti. Mustafa Muhammed Baki’nin çarpıcı açıklamalarının ana hatları şöyle.
ORDU VATANSEVER DEĞİL!
Irak ordusu Baasçı’dır. Saddam’ın neferleri ordu içerisinde çok etkindir. IŞİD ile aralarında bir anlaşma var. IŞİD Irak’a girince, bunlar çekildiler. Tek mermi dahi atmadılar. Irak merkezi yönetiminde de çok ciddi yolsuzluklar var. Yani yeterince güçlü değil. Orduyu toplayamadı. Orduda vatansever duygular yok. Amerikan işgali sonrası dizayn edilmiş bir ordudur.
PEŞMERGELER İLE IŞİD ARASINDA SORUN YOK
Peşmergeler Kerkük’e girince IŞİD bölgeyi terk etti. Ve Kerkük’e tek bir saldırı dahi yapmadı. Kerkük, Barzani’ye terk edildi adeta. IŞİD Irak’a girdi, Kerkük’ü Barzani’ye teslim etti. Bu bir oyundur. Irak’ın bütün komşuları bu oyuna ortaktır. Bu oyunun amacı Irak’ı 3’e bölmektir. Peşmergelere Kerkük ve Musul’u verip, petrolü kontrol altına alma oyunudur. Ne İran, ne Türkiye bize destek vermedi. Ne saldırı öncesi ne de sonrası. Türkmenler önceliğimizdir diyorlar, ama bizim elimizde kendimizi savunacak bir silahımız yok. Ama biz biliyoruz ki IŞİD’e destek veriyorlar. En azından böyle bir kanaate sahibiz.
TÜRKİYE’YE KIRGINIZ
Biz Erdoğan’a sempati duyardık. Ama artık duymuyoruz. Kırgınız. Bize destek vermiyorlar. Bizim kimsemiz yok. Ne Peşmerge, ne merkezi hükümet, ne İran, ne Türkiye bize destek vermiyor. En ufak bir destek dahi yok. IŞİD köylerimizi bastı, çoluk çocuk insanlarımızı öldürdü. Benim kardeşimi öldürdüler. Cenazelerimizi yaktılar. Yağmaladılar. Bu teröristler, kendilerine muhalif olan sünnileri de katlediyorlar.
IŞİD SÜNNİ DEĞİLDİR, VAHHABİDİR!
Tarık Haşimi bu çetenin başıdır. Irak’lı sünnilerin %70-80’i bu çeteye karşıdır. Bu çete kendisine sünni demez zaten. Vahhabi olduklarını söylüyorlar. İşgal ettikleri yerlerde evvela türbeleri bombalıyorlar. Türbeler, camiler ve heykellere saldırıyorlar. Kadınlara zulmediyorlar. İflahımız kurudu. Allah’u Ekber diyerek kafa kesiyorlar. Ve Türkiye bize destek vermiyor. MİT tırlarının bize geldiğini söylediler, öyle birşey yok. Bize tek bir çöp dahi gelmedi. Kendimizi koruyacak silahımız da yok, kimsemiz de yok.
3 MİLYON TÜRKMEN NE OLACAK?
Musul ve Kerkük’te 3milyondan fazla Türkmen var. Kerkük’te sadece 2 türkmen vekilimiz var. Peşmergeler diyor ki, burası artık Kürdistan. Bir Türkmen kenti nasıl Kürdistan oluyor? Bu IŞİD, Peşmergelere dokunmuyor. Kerkük ve Tuzhurmati’de biz ne Irak askeri gördük, ne başka bir asker. Kendimizi savunmaya çalışıyoruz. Ölülerimiz yakılıyor, köylerimiz yakılıyor. Soykırım yapılıyor. Dünya susuyor! Türkiye bizi IŞİD’e teslim etti. Ne İran destek veriyor, ne Türkiye, ne Suriye. Yalnızız. Çaresiziz.
DEVLET SADDAMCILARIN ELİNDE
Irak devletinin bürokrasisi Saddamcıların elinde. Saddamcılar, IŞİD’i destekliyor. O yüzden IŞİD Musul’a girince Musul valisi askere “savaşmayın” talimatı verdi. Bu iş bir oyundur. Ve birçok ülke bu oyunun içindedir. IŞİD’in içinde de Saddamcılar var. Türkler, Çeçenler, Afganlar, Araplar bir araya gelerek böyle bir örgüt kurmuş. Bunların ne dinle ne imanla bir alakası yok. Türkmenler çaresiz. Türkiye’nin bizi görmesini ümid ediyoruz. Kimsemiz yok.