- Kadıköy Gazetesi - https://kadikoygazetesi.com -

”Doğa Heykelde Hayat Buluyor “

SAĞLIK, DOĞA VE SANAT’IN BULUŞMASI
Yeni Farmakovijilans Yönetmeliği ve Biyobenzerler Toplantısı’nda Sanatçı Prof. Dr. Işık Tuğlular’ın ağaç kök ve dal parçalarıyla oluşturduğu “Doğa Heykelde Hayat Buluyor ”isimli sergisi 20 Haziran’da sergileniyor.

 

 

Yüzyıllar boyunca sanatın insan sağlığı üzerindeki iyileştirici etkisine inanıldı ve kullanıldı. Günümüzde artık sanatın insanların gelişimine, rehabilitasyonuna ve iyileşmesine olan katkısı yadsınamaz bir gerçeklik. Bu anlamda sergide, doğanın kendi devinimi sırasında insan organlarına benzeyen birçok eser ortaya çıkardığı ve doğa, insan, sanatın nasıl bir ahenk içinde olduğu gözler önüne serilecek. Çin’den bütün dünyaya yayılan ve bu güne kadar birçok örneğinin sanat çevrelerince yorumlanan, ağaç kök ve dal parçalarıyla oluşan bu sanat dalı, malzemelerini tamamen doğadan alması ile heykel sanatına farklı bir soluk getirmesi açısından da ilgileri üzerine çekiyor.

 

 
Farmakovijilans Derneği tarafından düzenlenecek Yeni Farmakovijilans Yönetmeliği ve Biyobenzerler Toplantısı’nda, Prof. Dr. Işık Tuğlular’ın Hasbiotech sponsorluğunda “Doğa Heykelde Hayat Buluyor ” sergisi de Elite World Hotel’de 20 Haziran Cuma saat 12.00’de buluşacak. Konusunda uzman birçok konuşmacının konuk olacağı toplantıda, hem yeni Farmakovijilans yönetmeliği ve biyobenzerler hakkında konuşulacak hem de toplantıya moderatör ve sanatçı olarak katılacak Prof. Dr. Tuğlular’ın sergisi toplantıya sanatsal bir renk katacak.

 
Toplantıda yeni yönetmeliğin getirdikleri, Klinik ilaç araştırmalarında güvenirlilik, biyobenzer ilaçlarda farmakovijilans, dünyada biyobenzer ilaçlara bakış ve sosyal medyada farmakovijilans gibi başlıklar ön plana çıkarken aynı zamanda konukları, dinleyicileri farklı bir sanat olayı bekliyor olacak. 1980 yılında bir üzüm bağının bozulması sırasında çıkarılan üzüm köklerini görmesiyle birlikte uzun yıllar boyunca sanatını geliştiren Prof. Dr. Tuğlular, doğanın kendisine armağan ettiği ağaç dalları ve kök gibi materyallerden oluşturduğu ve farklı kompozisyonlar içerisinde tasarladığı eserlerini sergileyecek.

 

 
Doğanın kendi içindeki mücadelesinin bir ürünü olan bu parçalar aynı zamanda doğanın kendi içinde oluşturduğu sanat eserleri olarak da kabul ediliyor. Her biri orijinal ve benzeri olmayan bu eserler gün boyunca ziyaret edilebilecek.