- Kadıköy Gazetesi - https://kadikoygazetesi.com -

Komşular’ı ziyaret için son hafta

İstanbul Modern’in kuruluşunun 10. yılı kapsamında 9 Ocak’ta açılan ve 17 ülkeden 35 sanatçı ve sanatçı grubunun yapıtlarına yer veren Komşular – Türkiye ve Çevresinden Güncel Anlatılar başlıklı sergiyi görmek için son hafta. Türkiye’nin ve çevresindeki bölgenin görsel kültürüne yönelik ortak yaklaşımları araştıran, bugüne dek 262.300 kişinin gezdiği sergi, 8 Haziran 2014 tarihine kadar ziyarete açık olacak.Sponsorluğunu Eczacıbaşı Topluluğu’nun üstlendiği sergi, Türkiye’nin yanı sıra birbiriyle tarihi, siyasal ve kültürel bağları olan Balkanlar, Kafkasya ve Orta Doğu gibi komşu coğrafyalardan günümüz sanatının öncü sanatçılarını ve yapıtlarını bir araya getiriyor.

 

Küratörlüğünü İstanbul Modern’den Çelenk Bafra ve Paolo Colombo’nun üstlendiği sergiye bölge sanatının önemli uzmanlarından Negar Azimi, Zdenka Badovinac ile Magda Guruli danışmanlık yaptı. Komşular, bölgenin toplumsal yaşamında karşımıza çıkan gösteri, tiyatro, seyahat ve kutlamalar gibi köklü adetlerin görsel sanatlara sızmasına ve bu farklılaşmış fakat tarihsel açıdan ilişkili bölgede çalışan güncel sanatçıları günümüzde etkilemesine yoğunlaşıyor. Sergi, bölge kültür ve sanatında öne çıkan hikaye anlatımını ve yolculuğu konu alıyor.

İstanbul Modern Süreli Sergiler Salonu’nda Komşular sergisi süresince özel olarak kurulan ve her şeyin bir metrekareden ibaret bir alanda gerçekleştiği Bir Metrekare sahnesinde 18 etkinlik düzenlendi. 8 Ocak’ta Ermenistan’dan gelen Bir Metrekare Tiyatro Festivali ile başlayan bölge kültür ve sanatına dair gösterim, performans, panel, söyleşi ve kitap tanıtımlarından oluşan kapsamlı etkinlik programı sürüyor. Komşular sergisinin etkinliklerinin sonuncusunda 5 Haziran 2014 Perşembe 19.00’da bedensel ifade ve görsel sanatı bir araya getiren boDig’den Beliz Demircioğlu Cihandide, Bir Metrekare sahnesi için özel tasarladığı “bir …” isimli performansını sunacak. Beliz Demircioğlu Cihandide, performansında metaforik imgelerle “an”ı esneterek, izleyiciyi adeta bir büyüteçle bireysel ve kolektif “bir”lerle buluşturacak.