- Kadıköy Gazetesi - https://kadikoygazetesi.com -

İGDAŞ’tan ‘Sessiz Katil’e Karşı Uyarı Kampanyası

İGDAŞ, karbonmonoksit zehirlenmelerine karşı bilinçlendirme kampanyası başlattı

İGDAŞ, karbonmonoksit zehirlenmelerine karşı bilinçlendirme çalışması başlattı. Doğalgazın doğru kullanımıyla ilgili hazırlanan broşürler; alışveriş merkezleri, toplu taşıma araçları, reklam panolarına asılarak vatandaşlar karbonmonoksit gazından kaynaklanan zehirlenmelere karşı uyarılacak.
İGDAŞ, kış aylarının yaklaşmasıyla birlikte karbonmonoksit zehirlenmelerine karşı bilinçlendirme kampanyası başlattı. Tatsız, renksiz ve kokusuz olması nedeniyle ‘sessiz katil’ olarak adlandırılan karbonmonoksit zehirlenmelerine karşı İGDAŞ; reklam panoları, toplu taşıma araçları, alışveriş merkezleri gibi alanlara doğalgazın doğru kullanımı ile ilgili çocukların rol aldığı bilgilendirici broşürlerle vatandaşları uyaracak.
Güvenli bir doğalgaz tesisatı ile ilgili yapılması gerekenleri anlatan İGDAŞ İç Tesisat Uzmanı Makine Mühendisi Nusret Alkan, doğalgazdan kaynaklanan ölümlerin yanlış tesisat bağlantısından kaynaklandığını söyledi.

“BACA VE CİHAZ BAKIMI YAPILMALI”
Nusret Alkan, tesisat bakımlarının önemli olduğunu belirterek, abonelerimizin doğalgaz açılırken mevcut olan şartları muhafaza etmesi ve sürdürülebilir hale getirmesi lazım. Yani tesisata müdahale etmemesi, cihaz ilavesi yapmaması gerekir. Baca ve cihaz bakımlarını yıllık periyotlarda yapmaları gerekir. Bunları yapması durumunda güvenli doğalgaz kullanımını tehdit edecek herhangi bir unsur olmayacaktır” diye konuştu.
Tesisatın montajının ve bakımının yetkili kişiler tarafından yapılmasının önem arz ettiğini ifade eden Nusret Alkan, yanlış tesisat kurulumunun ölümlere varacak sonuçlar doğurduğunu belirtti.
Karbonmonoksit gazının yaşam mahalline sızdıktan sonra fark edilmesinin mümkün olmadığını dile getiren Alkan, “Rengi ve kokusu olmayan, fark edilme ihtimali yok denecek kadar az olan bu gazın solunması, beraberinde ölümleri getirmektedir” şeklinde konuştu.
İSTANBUL (İHA)