- Kadıköy Gazetesi - https://kadikoygazetesi.com -

Vali Mutlu: İstanbul’da trafik tatili bitti

İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, yeni eğitim ve öğretim yılı öncesinde değerlendirmelerde bulundu. Okulların açılmasıyla trafiğin yükünün daha da artacağını ifade eden Mutlu, “Tatil İstanbul’da da trafiği bir ara tatile çıkarmıştı, ama şimdi bu tatil bitti” dedi.
İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, 16 Eylül Pazartesi günü başlayacak 2013-2014 yeni eğitim ve öğretim yılı öncesinde İhlas Haber Ajansı’na (İHA) değerlendirmelerde bulundu. 2 milyon 636 bin öğrencinin ders başı yapacağını ve okulların açılmasının çok özel bir heyecan olduğunu belirten İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, “Sevgili yavrularımız uzun yaz tatilin ardından ikinci yuvaları olan okullarıyla buluşacak. 2 milyon 636 bin öğrencimiz ders başı yapacak. İstanbul’un hareketi günleri başlayacak. Okullar bizim için heyecan alanı. Çocuklarımız inşallah başarılı bir eğitim yılı geçirecekler. Pazartesi günü Bahçelievler’de yapacağımız törenle de yavrularımıza bir kez daha güzel dileklerimizi paylaşmış olacağız” dedi.

“İSTANBULLULAR ZOR KOŞULLARDA ULAŞIMA HAZIRLIKLILAR”
Okulların açılmasıyla trafikte yükün de artacağını belirten Vali Hüseyin Avni Mutlu, şunları söyledi:
“İstanbul trafiğine her gün 500 araç ilave çıkıyor. Böylesine yoğun bir trafik içerisinde çocuklarımız okullarına gidip gelecekler, servis araçları da bu işin önemli bir parçası olacak. İlk gün itibariyle bütün araçlarımız çocuklar için ücretsiz olacak. İlk günün telaşını ve trafik sıkıntımızı atlatmakta yardımcı olacak. Servis araçları başta olmak üzere eğitimin getirdiği bir canlılık hareketlilik de İstanbul’un yüküne bira daha yük ilave edecek. Yaz dönemi nispeten iyi geçti diyebiliriz. Tatil İstanbul’da da trafiği bir ara tatile çıkarmıştı, ama şimdi bu tatil bitti. İstanbullular trafiğin içerisinde yaşamaya zor koşullarda ulaşıma hazırlıklılar. Ümit ediyoruz ki zannedildiği kadar sıkıntılı olmayan bir düzenleme içerisinde gider. Fakat hem Büyükşehir belediyemiz, hem karayolları trafik alt yapımını iyileştirmek için çaba sarf ederken trafik polislerimiz denetlemeler konusunda çok yardımcı olacaklar.”

“TRAFİĞİN YÜKÜNÜ AZALTMAK İÇİN BİRBİRİMİZE YARDIMCI OLMALIYIZ”
Sürücülere büyük görev düştüğünü belirten Vali Mutlu, “Hepimizin bu trafiğin yükünü hafifletmek için birbirimize yardımcı olmamız, yayaların haklarını koruyarak hareket etmemiz, sürücülerin birbirlerinin haklarına uygun hareket etmeleri, kurallara uygun bir trafik emniyeti sağlamamı icap ediyor. Bunu yaptığımızda karşılıklı hoşgörüyü, empatiyi derin bir şekilde hissederek trafikte araç kullandığımızda ve kurallara uyduğumuzda mevcut yükümüzün daha da hafifleyeceğine inanıyorum” dedi.
Emniyet güçlerinin okul önlerinde sürekli önlem aldığını belirten Vali Mutlu, “Trafik güvenliği ile ilgili gerekse asayişle ilgili farklı sorunların doğmaması bakımından güvenliği sağlamak çocuklarımızı her türlü riskten uzak bir çevre emniyeti içerisinde okula gidiş ve gelişlerini sağlamak için okul polisi uygulamamız devam edecek. Riski fazla olacak bölgelerde bu denetimlerimizi daha yoğun hale getireceğiz” diye konuştu.
Ailelere de tavsiyelerde bulunan İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, “Çocuklarımız ailelerimizin en değerli varlıkları. Büyük bir özveri içerisinde çocuklarının yetişmesi için çaba sarf ediyor. Yapmaları gerekli olan şey yanlarında olacaklar, derslerine zaman zaman yardım edecekler. İnşallah bu konuda okul yönetimlerimiz ailelerin yanında olacaklar. Velilerle ilgili eğitici programlar yapmak suretiyle çocuklarımıza yaklaşımlarla ilgili bilgilendirmeler yapacaklar. Veli eğitimleri programlarını sürdüreceğiz” dedi.

İSTANBUL (İHA)