- Kadıköy Gazetesi - https://kadikoygazetesi.com -

Alo Afet Eğitimi Almak İstiyoruz

Bak -Kadıköy Ekibi, Mahalle Gönüllülerine Deprem Eğitimi Veriyor

(Alo Afet Eğitimi Almak İstiyoruz)

Kadıköy Belediyesi Arama Kurtarma Takımı (BAK-Kadıköy) Ekibi, Mahalle Gönüllülerine 3 gün süren deprem ve afetlere hazırlık eğitimi veriyor. Eğitimler sırasında afet sırasında ilk yardım olmak üzere, deprem konteynırlarında bulunan alet ve araçların kullanımı, yangın söndürme, ev ve işyerlerindeki araçların sabitlenmesi konularında uygulamalı eğitim gören gönüllüler, eğitimlerden hayat kurtaran bilgiler öğrendiklerini belirtiyorlar.

Kadıköy Belediyesi Arama Kurtarma Takımı, BAK-Kadıköy Ekibi, afet konusundaki bilgi ve becerilerini Kadıköy’deki Mahalle Gönüllüleriyle paylaşıyor. BAK Kadıköy Ekibi’nin afete hazırlık ve afette arama-kurtarma, ilk yardım konularında uzmanlaştığını ve artık bu konudaki bilgilerini başta ilkokullar olmak üzere, sivil toplum kuruluşları ve mahallerde bulunan mahalle gönüllüleriyle paylaştığını kaydeden Kadıköy Belediyesi Çevre Müdürü Şule Yardım, eğitimlerin çok başarılı geçtiğini söyledi. Yardım, şöyle konuştu: “BAK-Kadıköy ekibi, öncelikle kendileri başta deprem olmak üzere her türlü afette arama-kurtarma konusunda ayrıntılı eğitim alıp uzmanlaştılar. Dört yıldır ise aldıkları eğitim konusundaki bilgilerini Kadıköylülerle paylaşmaya başladılar. Kadıköy’de bulunan ilköğretim okullarına, çocuk yuvalarına Hemşire Okullarına ve Mahalle Gönüllülerine afet anında neler yapılabileceği konusunda eğitim vermeye başladık. Dört yılda yaklaşık 25.000 kişiye eğitimlerimizle ulaştık. Öncelikli olarak okullara, hastanelere, derneklere, çocuk yuvalarına, mahalle gönüllülerine ve üniversitelere eğitimler vermekteyiz. Ancak, talepler doğrultusunda bütün gruplara Afet, Arama-Kurtarma eğitimi veriyoruz. Bu konuda diğer ilçelere göre çok öndeyiz. Depremler sırasında doğru yapılan arama-kurtarma faaliyetleri ve ilk yardımlar çok fazla can kurtarıyor. BAK-Kadıköy ekibimiz bu konuda profesyonelleşti.”

UYGULAMALI EĞİTİM VERİLİYOR
Üç gün süren eğitimde küçük yangınların söndürülmesi, Toplum Afet Gönüllüsü (TAG), ev ve işyerlerinde deprem anında yaralanmalara yol açan eşyaların sabitlenmesi konularında eğitim alan Mahalle Gönüllüleri, gönüllü binalarının yanında bulunan deprem konteynırının içindeki malzemeleri de inceleyerek, nasıl kullanılacağı konusunda bilgi alıp, uygulamalı tatbikatlarda yapılıyor.

SİZDE EĞİTİM ALABİLİRSİNİZ
BAK-Kadıköy Ekibinin Afet eğitimi alan ve eğitimden çok faydalandığını kaydeden Kadıköy Belediyesi Erenköy Mahalle Gönüllüleri Başkanı Nuray Zafer Aybar da “Daha önce böyle eğitimler verildiğinde çok korkuyordum, depremin isminin geçmesi bile beni ürkütüyordu. Bu yüzden eğitimlerden hep kaçıyordum. BAK-Kadıköy Ekibinin eğitim verdiği eğitimin, birinci günün sonunda korkularımdan sıyrıldım. Aldığımız eğitimleri bende, başka insanlara iletmek istiyorum. Erenköy Gönüllüleri olarak pilot bölgemiz kendi mahallemizdeki site yöneticileri ve apartman görevlilerine bu eğitimi vereceğiz” dedi.
Temel Afet Eğitimi almak isteyenlerin yapmaları gereken tek şey komşularını organize edip Kadıköy Belediyesi Çevre Müdürlüğü’nün 0126 542 50 00 (Dahili 1538) nolu telefonuna ulaşmaları yeterli.