- Kadıköy Gazetesi - https://kadikoygazetesi.com -

Alevilik İslam’ın Yoludur, Buna Hiçbir Can Hayır Diyemez!

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, Almanya’daki temasları çerçevesinde Avrupa Türk İslam Birliği, Köln ve Çevresi Hacı Bektaş-ı Veli Alevi Cem evi ve İslam Kültür Merkezleri Birliği’ni ziyaret etti. Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez ziyarette, “Alevilik İslam’ın yoludur. Buna hiçbir can buna hayır diyemez” diye konuştu.

Aleviliğin İslam dışı farklı bir inanç olmadığını vurgulayan Başkan Görmez, Alevilerin azınlık olarak gösterilmesinin kabul edilmez olduğunu belirterek, şunları söyledi:

 

“Bazı ithamlar karşısında Alevi kardeşlerimiz üzülüyordu. Alevi vatandaşlarımız Anadolu’nun asli sahipleridir. Hiç kimsenin onları azınlık statüsünde göstermeye hakkı yoktur. Haddi de değildir. Cem evi ısrarla sürekli tartıştığımız husus. Cem evi ve cami üzerinden bizim ayrılmamamız lazım.

 

Ben öyle bir dil biliyorum ki o dilin hiç sınırı yoktur. Tüm dünyayı sizin yapar. O gönül dilidir. Bizim öyle bir gönül dilimiz var ki onunla konuştuğumuzda anlaşmamamız mümkün değil. Hz. Muhammed hepimizin peygamberidir.”

 

Konuşmasında Madımak Olaylarına da değinen Başkan Görmez, “Aklı başında, kalbinde vicdan taşıyan hiçbir varlık, bu hadiselerde yanlışlık olmadı diyemez” ifadesini kullandı. Camilere gelen vatandaşların Alevilik hakkında sahip oldukları ön yargıları kıramadıkları için üzüldüğünü de ifade eden Başkan Görmez, “yanlışların çift taraflı olduğunu” ifade etti.

 

Başkan Görmez, tartışmalı konuları bir yana bırakarak ortak noktalar üzerinde yoğunlaşılması gerektiğine dikkat çekti. Alevi dedesi Yusuf Garib de Diyanet İşleri Başkanı’nın cemevini geç de olsa ziyaret etmesinin kendileri için mükafat olduğunu söyledi.

 

Konuşmasında Kuran ayetlerinden örnekler veren Garib, yaptığı açıklamada, Aleviliği İslam dışında göstermek isteyenleri eleştirerek “Alevilik İslam’ın içindedir” diye konuştu. Hacı Bektaş Veli Cemevi Köln ve Çevresi Başkanı Yüksel Söylemez de ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirdi.