Deneme Bonusu Veren

Slot Siteleri: Hayalleri Gerçekleştiriyor

SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZ

MOBİL UYGULAMALARIMIZ

Kadıköy Gazetesi

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:
Anasayfa Genel Manşet

Sempatik şiddet

Yayınlanma:
ABONE OL


Çocuklarımıza kendi ellerimiz ile izlettiğimiz tehlikeli videoları.

Teknoloji, çocukların sınırsız bilgiye erişim sağlamasına, dijital kütüphanelerde araştırma yapmasına imkân verdiğinden eğitim ve gelişimlerine fayda sağlayabilir. Bu katkının hayatlarını olumlu yönde etkilemesi için, onlara izledikleri yayın içeriklerinin seçimi ve sanal dünyada nelere dikkat etmeleri gerektiğini öğretmek gerekir.


Çocuklarımıza erken yaşlarda Televizyon ve yotube’daki çeşitli videoları izleterek ilk etkileşimlerine bizler başlatıyoruz. Yaşları küçük çocuklara yemek yedirmek veya daha sessiz sakin otursunlar diye önlerine video açıp koyuyoruz.  Belirli bir süre sonra sıkıldıklarında oyuncakları ile oyun oynamak yerine, oyun oynayan kişilerin videoları izlemek onlar için eğlenceli bir etkinlik haline geliyor. 

7 yaş üzerindeki çocuklar ise daha bağımsız olarak hareket etmeye başlıyor ve bizlerin kontrolünden çıkarak kendi tercihlerine göre videoları değiştirmeye, izlemeye başlayabiliyorlar. Bu yaş gurubundaki çocuklar izledikleri içeriklerden çok çabuk etkilenirler ve hassastırlar.

Doğru ve yanlışı ayır etmek algıları zayıf olduğundan uygunsuz içerikleri izlediklerinde aile ve çevrelerine karşı davranışlarını etkilendiğini görürsünüz.

Ebeveynler çocuklarını bu konularda yeterli olarak bilgilendirmelidirler. Çocuğunuzla sınırlı yer küredeki, sınırsız dünya ile ilgili karşılaşabilecekleri tehlikeleri yüz yüze konuşmak büyük fayda sağlayacaktır. Çocuğunuz ile sohbete başladığınızda belki de teknoloji konusunda sizin tahmininizden daha fazla bilgiye sahip olduğunu görerek şaşırabilirsiniz. Onlara bir şeyler öğretmeye çalışırken bir şeylerde öğrenebilirsiniz.

Sizler Aile büyükleri olarak çocuklar için rol model olduğunuzu unutmayın evdeki internet kullanım süre ve alışkanlıklarınıza dikkat edin. Çocukların teknoloji ile tanıştıkları yaşlar artık çok erken. Psikologların yaptıkları araştırmalara göre çocuğunuzun yaş grubuna göre içerikleri sizler özenle seçin, izin verdiğiniz videoların tamamı izlemiş olmanız büyük önem taşımaktadır. Piyasadaki çizgi filmlerin birçoğunda Sempatik şiddet dediğimiz kavga, birine vurma, süper kahramanların kötüleri etkisiz hale getirmek için kullandıkları hayali güçler gibi, olumsuz davranışları komik ve masum şekilde göstererek meşrulaştırmışlardır. 

Ülkemizde TV yayınlarındaki gençlerin ve çocukların fiziksel, zihinsel ve ahlaki gelişimini zedeleyecek türden programların yayınlanma zaman ve saatleri hususunda yetkili kurumlar üzerine düşen sorumluluğu hassasiyeti göstermektedir. Programların başlangıçlarında uygunluk bilgisi içeren uyarıları vermektedirler. Fakat internet üzerinde denetim ve kontrol biz Ebeveynlerde olduğunu unutmayın.

Çocuklarınıza Tv ve Sanal dünyadaki tehlikeler, kullanım süreleri, gerçek ile sanal dünya arasındaki farklılıklar hakkında yeterli bilgilendirme dikkati sağladığınızdan emin olun. Sonrasında çocuğunuzu gerçek dünya ile etkileşimi konusun da yönlendirin. Ailece veya kardeşleri ile oynaya bileceği oyunlar, oyuncaklar alın, Sanal dünya dışında da eğlenebileceklerini öğrensinler. Gerekirse sizlerin organize ettiği arkadaşları ile sosyalleşe bilecekleri ortamlar yaratın. Gerçek hayattaki mutluluk, öz veri, sohbet, yüz mimikleri ve vücut dilinin ön planda olduğu etkileşimler kurmalarını sağlayın. Belgesel izlemek yerine çocuğunuzu hayvanat bahçesine götürün hayvanları yakından görmek onları daha mutlu edecektir. Hafta sonları için yeşil alanlarda doğa ve tabiat gezisi planları yapabilirsiniz.

Çocukların kültürel gelişimlerine en fazla kattı sağladığı bilinen, bulunduğunuz il deki tarihi mekânların ziyaretlerini de tavsiye ederim. Bu ziyaretler öncesi çocuklarınızdan internet üzerinde gidilecek yerler konusunda araştırma yapmalarını isteyebilirsiniz. İnternet’ten araştırarak gidilecek yerleri kendilerinin bulması ve ziyaret gittiklerinde keyif almaları, internet kullanım amacını onlara anlatmanın en güzel yöntemlerinden biri olacaktır.

Çocukluğun doğasında olan enerjiyi, heyecanı serbest bıraktırmalısınız. Fiziksel etkinliklerin yanı sıra başka çevrimdışı hobiler bulmaya teşvik etmeli ve sadece internette değil, gerçek hayatta da arkadaşları ve aileleriyle iletişim kurmaya yönlendirmelisiniz.

author avatar
Okan ALGÜN - Siber Güvenlik Uzmanı

İlgili Haberler

Dünyadan
17 Nisan 2024
Başkan Yıldız’ın yeğeni Doruk Erol Çevik Eskrim Dünya Şampiyonu oldu

İstanbul Gazete ve Haberciler Federasyonu Başkanı Ali Rıza Yıldız’ın yeğeni Doruk Erol Çevik Gençler ve Yıldızlar Eskrim Dünya Şampiyonası’nda yıldız erkekler epede dünya şampiyonu oldu. İstanbul Gazete ve Haberciler Federasyonu Başkanı Ali Rıza Yıldız’ın yeğeni Doruk Erol Çevik eksrim de Dünya Şampiyonu oldu. Milli gururumuz Çevik, Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’da devam eden Gençler ve Yıldızlar […]

Belediye
16 Nisan 2024
İBB MECLİSİ 9. DÖNEM İLK OTURUMU İMAMOĞLU TARAFINDAN AÇILDI

İBB 9’ncu seçim dönemi ilk oturumu, 31 Mart 2024 yerel seçimlerinden üçüncü kez başarıyla çıkan Başkan Ekrem İmamoğlu tarafından açıldı.  Oturumu açmadan önce, toplam 315 kişiden oluşan İBB Meclis üyelerinin ellerini tek tek sıkan İmamoğlu, “31 Mart 2024 seçimlerinde halkımız, demokratik hakkını kullanmış ve İstanbul’u 5 yıl daha yönetmemiz yönünde bizlere vazife vermiştir. 5 yıl […]

EĞİTİMDE ÇÖZÜM!
Yazarlar
16 Nisan 2024
EĞİTİMDE ÇÖZÜM!

Geçen hafta eğitim sisteminin ezberci olduğunu söylemiş, neden ezberci olduğunu örnekler vererek anlatmıştım. İşin doğrusu eğitim sistemini anlatmaya da gerek yok. Eğitimin ne durumda olduğu ortada… Bilinmeyen bir mevzu değil… İyi de iyi bir eğitim nasıl olmalıdır? Öyle değil mi? Evet! Çözüm nedir? Ne yapılırsa kaliteli bir eğitim ortaya çıkar? İsterseniz size kısa ve net […]

Yazarlar
15 Nisan 2024
15 – 21 Nisan 2024 Astroloji haftalık yorum: 21 Nisan Güneş, Merkür, Venüs Dikkat!

15 Nisan haftası Güneş Tutulmasından sonraki hafta olup haftanın en olumsuz günü 21 Nisan Pazar günüdür. Güneşin katsayısı 20 Nisandan itibaren -2 seviyesine düşecektir ve Natal Güneş ve Marsı Koç, Boğa, Yengeç**, Aslan, Başak, Terazi, Akrep, Oğlak**, Kova, Balık olanları son derece olumsuz etkileyebilir. Bilhassa Yengeç ve Oğlak burçları 20, 21 Nisanda Tr Güneşden son […]