- Kadıköy Gazetesi - https://kadikoygazetesi.com -

Kadıköy Belediyesinde grev başladı!..

DİSK/Genel-İş Sendikası İstanbul Anadolu Yakası 1 Nolu Şube Yönetim Kurulu Sendikası  Kadıköy Belediyesi’nde başlatılan grev ile ilgili Kadıköy Belediyesi önünde yaptığı basın açıklamasında şunları dile getirdi;

‘’DİSK /Genel- İş Sendikası İstanbul Anadolu Yakası 1 No’lu Şubemize bağlı Kadıköy Belediyesinde çalışan üyelerimizi kapsayan Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerine bundan 173 gün önce 27 Ocak 2010 tarihinde başladık. Geçen bu sürede 77 madde üzerinde anlaşma sağlandı. Tüm çabalarımıza rağmen Belediyenin katı tutumu nedeniyle 4 madde üzerinde anlaşma sağlanamamıştır. 2822 Sayılı Toplu İş Sözleşmesi Grev ve Lokavt Kanunun 28. maddesi gereği grev kararı alınmış ve 11.06.2010 tarihinde ilan edilmiştir. Aynı yasanın 37. Maddesine göre alınan grev kararını bugün (19.07.2010) uygulamaya başlıyoruz.

Bizler uzun yıllardan beri Kadıköy halkına hizmet veriyoruz. Hayatımızın en verimli dönemlerini, gençliğimizi Kadıköy halkına hizmet vermekle geçirdik. Kadıköy bu kadar ayrıcalıklı ve yaşanabilir bir kent olduysa bunda elbette ki bizlerin payı büyüktür. Şimdi ise emeğimizin ve alın terimizin karşılığını istiyoruz. Bunu yaparken amacımız elbette kırmak dökmek değildir. Tek amacımız ailemize ve çocuklarımıza  insanca yaşanabilecek bir gelir sağlamaktır. Bugün yaşanan hayat pahalılığı herkes tarafından bilinmektedir. Yapılan zamlarla her geçen gün ücretlerimiz değer kaybetmektedir. Alım gücümüz düşüyor. Yaşanan hayat pahalılığının zorluklarını çarşıda, pazarda ve tabii ki evimizin mutfağında görüyoruz.

Sayın Basın Emekçileri ve çok değerli Kadıköy Halkı;

Biz DİSK/Genel –İş Sendikası olarak, insanlık onuruna yakışır çalışma koşulları ve insanca yaşayabileceğimiz bir ücret talep ediyoruz. Çocuklarımızın iyi eğitim almasını, sağlığımız için iyi beslenmenin , hastalandığımızda iyi sağlık hizmeti almanın bizlerinde hakkı olduğuna inanıyoruz. Buradan Kadıköy Belediye Başkanlığına ve Kadıköy Gazetesine sitemimiz var. Lütfen Kadıköy halkını yanlış bilgilendirmeyiniz, gerçekleri söyleyiniz ve yazınız. Ölüm ilanları verildiği gibi kara sayfalara Kadıköy Belediyesinde çalışan bir işçinin net maaşının 2500-TL olduğunu, yapılacak %10 ‘luk zam ile 2750-TL olacağı şeklinde  gerçeği yansıtmayan bir içerikle ilan verilmiş kamuoyu ve Kadıköy halkı yanlış bilgilendirilmeye çalışılmıştır. Maaşlarımızın tutarı dayanaksız ve gerçeğe aykırı bir biçimde yansıtıldığı, Belediye yönetiminin sorumluluktan kaçtığı ve bu ilanı veren gazetenin ne kadar doğruları yazdığını sizlere dağıtacağımız maaş bordosu örneklerinden anlaşılacaktır. Sayın Belediye Başkanının dediği rakamları yakalamak için değil %10’luk bir zam %30’luk bir zam yapılsa bile mümkün olmayacağı sizler tarafından görülecektir.

Kadıköy Belediye Yönetimine çağrımızdır. Gelin bu Toplu İş Sözleşmesini grev sürecini daha fazla uzatmadan masada bitirelim. Bizim isteğimiz ve arzumuz bu yöndedir. Biz grev yapma taraftarı değiliz. Bütün belediyelere örnek ve Kadıköy’e yakışır bir Toplu İş Sözleşmesi imzalayalım. Çevremizde biten Toplu İş Sözleşmeleri vardır. Verilen zam oranları bilinmektedir. Kartal, Maltepe ve Ataşehir Belediyeleri yakınımızda biten Toplu İş Sözleşme örnekleridir. Bu oranlarda Toplu İş Sözleşmesini imzalamak istiyoruz. Sizlerinde, bizlerinde, çalışanlarında üzülmesinden yana değiliz. Biz bir aileyiz bu ailenin huzurunun bozulmasından yana değil mutluluğundan ve huzurundan yanayız. Sizlerden de bunu bekliyoruz. Dün yapılan ve gece geç saatlere kadar süren karşılıklı görüşmelerde iyi niyet ve çabalarımıza karşı Kadıköy belediyesi yönetimi tarafından bizlere sunulmuş ciddi bir teklif olmamıştır. Amacımız burada grev yapmak değildi, Belediye başkanının katı ve anlaşılmaz tutumu bizleri bu noktaya getirmiştir. Verdimiz tekliflere karşı ciddi bir teklif sunulmamıştır, şayet sunulmuş olsa idi anlaşma sağlanmış ve herkes işinin başında Kadıköy halkına hizmet vermeye devam edecekti. Dileğimiz ve umudumuz anlaşarak grevi bitirmektir.

Yaşasın onurlu mücadelemiz!..

Yaşasın sınıf mücadelesi!..’’dedi