- Kadıköy Gazetesi - https://kadikoygazetesi.com -

Çanakkale Geçilmez! Ruhunuz Şad Olsun!

Haber: Adem Giden

Kurşunların havada çarpıştığı, cephaneleri bittiğinde süngüleriyle hücuma geçip birkaç dakika sonra şehadete ereceklerini bilerek “bizimle uğraşırken diğer bölükler gelir, cephe düşmez” diyerek vücutlarını kurşunlara siper eden ölümsüz kahramanların yazdığı büyük destan!

Bugün 18 Mart… Şehitleri Anma ve Çanakkale Zaferi kutlamalarının 103. Yıldönümü! Ne kelimeler, ne de saatlerce düşünülerek yazılmış cümlelerin ifade edemeyeceği, tarihin dönüm noktası… Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün adını tarihe altın harflerle yazdırdığı, büyük zafer!

Kadıköy Gazetesi olarak bir asır önce bizlere vatan bırakan şehitlerimizi, gazilerimizi saygı, hürmet ve rahmetle anıyor; Başta Afrin – Suriye olmak üzere günümüzde cephede kadınıyla erkeğiyle Çanakkale ruhu ile canını dişine takan Mehmetçiğimize de güç – kuvvet, zafer temenni ediyoruz.

ÇANAKKALE SAVAŞI HAKKINDA KISACA…

Birinci Dünya savaşının en kanlı bölümlerinden birini oluşturan Çanakkale savaşı, Türk ordusunun kazandığı destansı zaferlerden sadece birini oluşturmaktadır.

İtilaf devletlerinin müttefiklere Rusya’ya yönelik yardımlarını götürebilmek adına ve Osmanlı devletini savaş dışı bırakabilmek adına başlattığı bu savaşta, Osmanlı Ordusu 18 Mart 1915 de şerefli bir galibiyet almıştır.

Deniz savaşında ağır kayıplar yaşayan itilaf devletler, çözümü Gelibolu yarımadasına asker çıkarıp savaşı karadan bitirmekte aradılar. 25 Nisan 1915 de Conkbayırı civarında düşman ilerleyişini M.Kemal ve askerleri durdurmayı başardı ve bu savaş sonucunda M.Kemal albaylık rütbesine terfi ettirildi.

General Harrington komutasındaki itilaf devletleri askerleri 6-7 ağustos tarihinde tekrar hücuma kalktı ancak Anafartalar Kumandanı M.Kemal bu savaştan da kesin bir zaferle ayrılarak 1. Anafartalar muharebesini kazanmış oldu. Bu zaferin peşinden Kireçtepe ve 2. Anafartalar zaferlerinin de kazanılmasıyla birlikte Türk ordusunun verdiği 253 bin kayba karşılık zafer kazanılmış oldu.