MENÜ ☰
Volimax
Benim de şirketim var | trink
Kadıköy Gazetesi » Manşet » Trajikomik Kurbağalıdere gerçekleri!
Trajikomik Kurbağalıdere gerçekleri!


Özel Haber: Adem Giden

Şüphesiz Kurbağalıdere’nin ıslahına çok çaba harcandı ancak, iyiye iyi dediğimiz gibi kötüye kötü diyebilmek gerekiyor. Hatalar ve eksiklikler hayatımızın gerçeği ama, bazen öyle bir göz göre göre yapılıyor ki; “Bu kadarına da pes” dememek imkansız! Kadıköy Gazetesi olarak bölge çalışmalarımızda dikkatimizi çeken üç ayrıntı; “Bunları düşünemediniz mi” dedirtmekten öte isyan ettiriyor!

Görüntülerimiz yeni ismiyle Ülker Stadyumu Fenerbahçe Şükrü Saracoğlu Spor Kompleksi, herkesin deyişiyle “Fenerbahçe Stadyumu” yanından… Osmanağa Mahallesi’nde Şefik Bey Sokak ile Dere Gazinosu Sokak’ın kesişiminde bulunan Şefik Bey Köprüsü üzerinde ana enerji hattı bağlantı kabloları görülüyor.

ELEKTRİK KAÇAĞI OLURSA, DEMİR KÖPRÜDE NELER YAŞANIR KORKUSU SARDI!

13 yıldır köprüye komşu oto tamir işletmecisi Volkan Çolak kaygılarını ve korkularını, çevre sakinlerinin de desteklediği şu cümleler aktarıyor;

“Amacımız çalışmaları kötülemek değil, burada büyük emekler verildi, dere yatağı genişletildi. Ancak çalışmalarda eksiklikler gözlemliyoruz. Ben artık bu köprüden geçerken hem kendim, hem de sevdiklerim için korkuyorum. Daha önce 25 bin volt enerji taşıdığı yazısını gördüğüm bu elektrik kablolarını tutupta demir korkuluklara entegre ettiğinizde çok ciddi bir risk doğuyor bence. Çünkü burası değişken ve doğa olaylarına, aşınmaya açık bir bölge. Bilmediğimiz bir nedenle küçücük de olsa bir elektrik kaçağı meydana gelse, direkt metal olan köprünün korkuluklarına iletkenlik sağlarsa, yaşanabilecekleri hayal bile etmek istemiyorum. Burada birçok kişi gün içinde köprünün parmaklıklarına yaslanarak ya da tutunarak şöyle bir dere ve çevresine bakıyor.

Kabloların tamamının, çevresi daha güçlü bir şekilde izole edilerek metal parmaklıklarla arasındaki yakınlığı bir şekilde ortadan kaldırılmalı. Topraktan metale direkt giden bu kabloları sabote etmek isteyen art niyetli kişiler de olabilir, fırsat verilecek zemin sunulmamalı. Bunun elbet daha güvenli ve estetik bir yolu vardır.

KÖPRÜ, KEMERLİ VE BİRAZ DAHA YÜKSEK OLABİLİRDİ…

Kurbağalıdere’nin özellikle bize yakın kısmında sık sık taşmaların meydana gelmesinde en büyük etkenlerden biri, önceki eski köprünün çok alçak olmasıydı. Bu noktada dere yatağı her ne kadar genişletilse de, yeni köprünün de pek yüksek olduğunu söyleyemiyoruz. Geçtiğimiz yağışlarda su seviyesi birden yükseldi ve köprüye değerek geçti. Yarın öbürgün çok aşırı yağışlarda su yine köprüye çarparsa, genişleyerek çevrede taşmalara neden olabilir. O yüzden biraz daha yüksek, örneğin oval gelen kemerli bir köprü inşa edilseydi içimiz daha rahat olurdu. Çünkü yağışlar ani geldiğinde seviye çok hızlı yükseliyor.”

ENGELLİLERİ HİÇ Mİ DÜŞÜNMEDİNİZ?

Köprüde dikkatimizi çeken en önemli eksikliklerden biri, engelli ve yakınlarını adeta çileden çıkarak kadar önem taşıyor. Rıhtım yönünden stadyuma doğru giderken engelli araçlarının geçemeyeceği kadar yüksek ve eğimli olarak tasarlanan rampanın diğer ucundan inerken aniden karşınıza sadece merdivenler çıkıyor! Yani bir ucu rampa, diğer ucu merdiven! Mevcut manzara “engellileri hiç mi düşünmediniz” sorusunu akıllara getirirken çevre sakinleri, dikkatli bir planlama ile daha verimli bir köprünün Kadıköy’e kazandırılabileceğini, mevcut manzaraları hayretle izlediklerinin altını çiziyor.

DAHA DİKKATLİ VE ÖNERİLERE AÇIK OLUNABİLİR!

Kurbağalıdere ıslahı sürecinde İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından olağanüstü çabalar gösterilerek ciddi emek harcandığı biliniyor ancak, köprü inşaalarında bile karşımıza çıkan ibretlik hatalar ya da eksiklikler, daha sistemli çalışabilineceğini gözler önüne seriyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Galeri
📆 05 Şubat 2018 Pazartesi 21:22   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

PUAN DURUMU - SÜPER LİG

BAĞLANTILAR