- Kadıköy Gazetesi - https://kadikoygazetesi.com -

Şeref Çetin Tiyatrosu: Ölü Kuşlar

“Ölü Kuşlar” oyunu toplumsal yaşamın kaçınılmaz çatışmalarından sadece biri olan kuşak çatışmasının açmazlarını, aşklarını, çelişkilerini, AIDS hastalığını ve hastalığın sebep olduğu yıkımları hüzünlü ve komik bir üslupla gözler önüne sermekte. İçinde bulunduğumuz erkek egemen toplumda erkeğin kadın üzerindeki ezici üstünlüğünü ve yurdum duymazlığının yanı sıra kadınında erkek üzerindeki baskıcı yapısını, erkeğe uyguladığı psikolojik şiddeti bir rüzgâr esintisiyle işlemekte. Bahsettiklerimizin yanı sıra “Ölü Kuşlar” oyununun yazımı özenli bir dilde işlenmiş kültürel erozyona duyarlı, alternatif bir çalışmayla modern tiyatro anlayışına yeni bir boyut kazandırmıştır.

ÖLÜ KUŞLAR OYUN İÇERİĞİ:

Bir sağlık merkezinde tedavi gören Ârmin’e HIV virüsü bulaşmasıyla olay örgüsü başlar. Tutkuyla âşık olduğu Hazar’a bu virüsü bilmeden bulaştırması da onlar için kaçınılmaz sonun başlangıcı olacaktır.

Ölü Kuşlar kadın erkek ilişkilerindeki çelişki ve çatışmaları, aile içi demokrasiyi, bireyler üzerindeki toplumsal baskıyı ele alır. Diyalogların derinlemesine inildiğinde aşkın sınıflar üstü bir olgu olduğunu görürüz. Bu oyunda insan vicdanının özenli bir dilde işlendiğini göreceksiniz.

Ölü kuşlar, Hamburg, Hannover, Bremen ve Paris’i içeren bir Avrupa turnesine de çıkacak.

OYUNUN ADI Ölü Kuşlar
TÜRÜ Sosyal İçerikli Güldürü
SÜRE 1:30 DK (Tek Perdelik)
YAZAR Şeref ÇETİN
YÖNETMEN Şeref ÇETİN
YRD. YÖNETMEN Şenol AKPINAR
PROJE ASİSTANI Burçak Seda ALTAY
IŞIK SES Şenol AKPINAR
OYUNCULAR Esin YÜKSEL – Şeref ÇETİN