- Kadıköy Gazetesi - https://kadikoygazetesi.com -

Şile Limanındaki balıkçılar “VİRA BİSMİLLAH” dedi

Eylül ayı balık sezonu için Şile Limanındaki balıkçılar “VİRA BİSMİLLAH” diyerek 2016-2017 balıkçılık sezonuna merhaba dediler.

Şile Limanında düzenlenen balık sezonu açılışında konuşan Su Ürünleri Kooperatif Başkanı Osman Sarı balık sezonu ve Karadeniz’de balıkçılık hakkında önemli değerlendirmelerde bulundu.

BİZLER DENİZLERİMİZDEKİ BALIĞI TUTMAKLA BİTMEYECEĞİ KONUSUNDA İDDİALAYIZ..

Kooperatif Başkanı Osman Sarı bu yıl denizlerimizde balık bol, denizlerimiz bereketli her ne kadar akademisyenler balığın azaldığını söyleseler de, biz denizlerimizdeki balığın tutmakla bitmeyeceği konusunda iddialıyız dedi. Ancak kirlenmenin ve sahillerdeki aşırı ışıklanmanın,ayrıca sahillerdeki yoğun yapılaşmanın,denizdeki balıkların azalması konusunda büyük bir engel olduğuna dikkat çekti.

Şile Su Ürünleri Kooperatif Başkanı Osman Sarı yaklaşık dört aylık sezonda avlanacak olan balığın palamut balığı olduğunu ve gerek İstanbul da gerekse Türkiye’nin her yerinde bu balık tezgahlarda “Şile Palamudu” olarak satıldığını ve Şile adının balığın isminin olmasının nedenini balığın taze olmasından kaynaklandığını vurguladı.

Şile Belediye Başkanı Can Tabakoğlu’da törende yaptığı konuşmada balıkçı esnafına önemli müjdeler verdi.

2016 2017 balıkçılık sezonunda tüm esnafımıza kazasız belasız bereketli günler dilediğini ve balıkçı esnafının her zaman yanında olduklarını vurgulayan Başkan Tabakoğlu Karadeniz’in tehlikeli deniz olduğunu ve balıkçı esnafının zor ve meşakkatli bir iş yaptığına dikkat çekti.

Şile Belediye Başkanı Can Tabakoğlu İlçemizi batısı ve doğusu olarak ikiye aydığımızda ilk olarak Şile Sahilköy de yapılacak olan “Balıkçı Barınağı” müjdesini verdi. Ayrıca Ağva mahallesinde yapılacak olan balıkçılarımızın rüzgarlar ve taşkınlardan yanı sıra genel olarak yaşadıkları sıkıntıların giderilmesi için Ağva bölgemizde de Ulaştırma Bakanlığımızla koordineli projemizle o bölgedeki balıkçı esnafımızın sorunlarını çözeceklerini söyledi.

Yapılan protokol konuşmalarının ardından Şile Limanında bulunan balıkçı tekneleri dualar eşliğinde “Vira Bismillah” diyerek yeni balıkçılık sezonuna başladılar.

Şile Limanında düzenlenen törene İlçe Kaymakamı Salih Yüce Belediye Başkanı Can Tabakoğlu Emniyet Müdürü Abdulvahit Ünal Ak Parti  Chp Mhp Belediye Meclis üyeleri Mhp Şile İlçe Başkanı Mustafa Pıçak STK temsilcileri yanı sıra, çok sayıda muhtar ve davetliler katıldı.

HABER FOTO

NURCAN KIRCALI