- Kadıköy Gazetesi - https://kadikoygazetesi.com -

Şile sahilerinde “Jandarma Atlı Birlikler” görev başında!

Şile İlçe Jandarma Komutanlığına bağlı ekipler denizin dalgalı olması nedeniyle Jandarmanın kontrol bölgesindeki sahillerde vatandaşları bilgilendirmek üzere  Karadeniz’de rip akıntının yol açtığı boğulma olaylarının önüne geçmek için bilgilendirme broşürü dağıtarak vatandaşları bilgilendirdi

.

Sahilköy Doğancılı Sofular köyü sahillerinde yaz sezonunda bu yıl ilk kez görev yapan atlı birlikler, asri görevleri bölgenin kumluk ve ormanlık alanlarında yaz boyunca görevlendirildiği  edinilen bilgiler arasında. Edinilen bilgilere göre ekiplerin araçla girişin veya ulaşımın zor olduğu bölgelere atla ulaşarak amacın olası asayiş ve hırsızlık olaylarına anında müdahale etmek olduğu öğrenildi. Ayrıca sahillerde zaman zaman devriye yapan atlı birlikler,özellikle sahil oto parklarında oto hırsızlığı olaylarına müdahale ettikleri ve her yaz yaşanan bu tip olayların bu yıl en asgari boyuta indiği edinilen bilgiler arasında.

Jandarma ekipleri bölgede kendi sorumluluk alanı olarak bilinen sahillerde ve bazı piknik alanlarında, bilgilendirme broşürleri dağıtıldı.

Sahillerde ve piknik alanlarında özellikle gençleri ve çocuklu aileleri bilgilendiren Jandarma ekipleri, çeken akıntılara karşı dikkatli olmaları konusunda uyarılarda bulundular.

Şile İlçe Jandarma Komutanlığı ekiplerinin dağıttığı el broşürlerinde  Karadeniz’de sıklıkla rastlanan rip akıntısı ile ilgili bilgiler yer almakta. Açıklamada “Rip akıntısı, dip kayması boğulma vakalarının meydana gelmesindeki en büyük etkendir. Bu gibi durumlarda vatandaşların kesinlikle panik yapmaması, akıntıdan kurtulmak için enerji sarf etmemesi gerekir. Bu akıntıların sürükleme mesafesi 100 metre civarındadır. Buraya kadar sürüklendikten sonra kıyıya paralel olarak 5 veya 10 metre yüzdükten sonra denizden kolayca çıkılabilir” deniliyor.

Hafta sonu tatilcileri hiçte alışık olmadıkları durum karşısında Şile İlçe Jandarma Komutanlığı ekiplerinin  boğulmalara karşı vatandaşları bilinçlendirmesinin çok önemli ve güzel bir uygulama olduğunu belirten vatandaşlar uygulamadan memnuniyetlerini dile getirdiler.

ÇOCUKLAR ŞAŞKINLIKLA ATLARI İZLEDİLER..

Şile İlçe Jandarma Komutanlığı atlı birlikleri Sahilköy Plajında denize giren vatandaşların arasında dolaşırken özellikle çocukların şaşkın bakışları ve atları sevmek istemeleri yanı sıra pekte alışık olunmayan bu görüntü karşısında vatandaşlar şaşkınlık içinde jandarma ekiplerini izledi.

.Ayrıca hafta sonu bozan hava nedeniyle Şile Jandarma bölgesi sınırları içerisindeki sahillerde oluşan dalgalar nedeniyle vatandaşların denize girmemeleri ve dikkatli olmaları konusunda uyarıları dikkat çekerken bazı vatandaşlar “Jandarma ekipleri bizlerin can sağlığı için plajlarda yaptığı bu çalışmayı takdir etmemek mümkün değil dediler.

Ayrıca bazı vatandaşlar Jandarma ekiplerinin yaptığı çalışmaların yanında piknik alanında gördükleri “Jandarma Mobil Karakol” aracını görmek istemeleri üzerine araç hakkında yetkililerden bilgi aldılar ve memnuniyetlerini ekiplerle birlikte anı fotoğrafı çektirerek kendilerine teşekkür ettiler.

Haber Foto Kamera

Nurcan Kırcalı