MENÜ ☰
Volimax
Pilot Garage Kartal
Kadıköy Gazetesi » Belediye, Genel, Kültür-Sanat, Manşet, Toplum » Osmanlı arşivleri bu protokolle güvence altında
Osmanlı arşivleri bu protokolle güvence altında


Kağıthane’de hizmet veren ve Türkiye’nin en büyük arşiv sitelerinden olan Osmanlı Arşivleri genel müdürlüğü ile Kağıthane Belediyesi arasında sivil savunma alanında karşılıklı yardımlaşma ve iş birliği protokolü imzalandı.
Kağıthane’de hizmet veren ve Türkiye’nin en büyük arşiv sitelerinden olan Osmanlı Arşivleri Genel Müdürlüğü ile Kağıthane Belediyesi arasında sivil savunma alanında karşılıklı yardımlaşma ve iş birliği protokolü imzalandı. Bu protokol neticesinde herhangi bir doğal afet, yangın, terör saldırısı vb. durumlarda Osmanlı Arşivi ve Daire Başkanlığı ile Kağıthane Belediye Başkanlığı arasında mevcut araç ve imkanlara göre ortak hareket edilerek yardımlaşılacak.
osmanli-arsivleri-kagithane-
Sığınaklar, yangınlara karşı korunma ve söndürme tedbirleri, makine, malzeme ve malların korunumu, gizleme, gömme, yedekleme, alarm ve irtibat, sağlık ve sosyal yardım ile tahliye ve seyrekleştirme konu başlıkları altında imzalanan protokol bir yıl boyunca geçerliliğini sürdürecek. Ayrıca protokole göre ihtiyaç durumunda İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü ile de iletişim sağlanacak.
İmzalanan protokolden dolayı memnun olduklarını belirten Kağıthane Belediye Başkanı Fazlı Kılıç; ”Üzerinde çalıştığımız bir konuydu ve en nihayetinde karara bağlayarak bunu resmiyete döktük. Herkes için hayırlı uğurlu olmasını diliyorum, umarım bu protokol şartlarını yerine getirmek zorunda kalacağımız hiç bir vahim olayla karşı karşıya kalmayız ama karşılaşma durumunda da tüm tedbirlerimizi almış olarak hazır bulunmak zorundayız.” dedi.
2013 yılında Kağıthane’ye inşa edilen yeni binasına taşınan Osmanlı Milli Arşiv Sitesi, yaklaşık 100 milyon belge ve 370 bin defter barındırdığı için herhangi bir olası afet durumunda zarar görmemesi büyük önem arz ediyor. Yaklaşık 800 kişilik kongre salonu ve 350 kişilik araştırma salonuna da sahip olan binada toplamda 260 noktada ise yangın söndürme panelleri yer alıyor. Site içinde yer alan müzede ise ziyaretçiler, Avrupa topraklarındaki ilk insan hakları bildirgesi olan ‘Fatih’in Bosna Fermanını’ , ‘Karlofça Antlaşmasını’, ‘Baltalimanı Sözleşmesini’ ve diğer devletler ile yapılan anlaşmaların diğer nüshalarını görebiliyor.

📆 22 Ağustos 2016 Pazartesi 12:38   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

ABS Kör Kalıp
Şeref Bey Döner

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR