- Kadıköy Gazetesi - https://kadikoygazetesi.com -

Duman Avcıları ‘Sigarayı Bırak’ dedi

Türkiye Sigarayla Savaş Derneği’nin 20 Kasım Dünya Sigarayı Bırakma Günü için farkındalık oluşturma adına düzenlediği etkinlikler Mall Of İstanbul’da gerçekleşti.

Türkiye Sigarayla Savaş Derneği’nin tütünün kontrolünde sonuna kadar devam temasında gerçekleşen Dünya Sigarayı Bırakma Günü etkinliklerinde Türkiye Sigarayla Savaş Derneği Genel Başkanı Dr. Mustafa Aydın, Başakşehir Kaymakamı Kazım Tekin, Hüseyin Avni Mutlu, Türkiye Halk Sağlığı Kurumu’ndan Dr. Evin Aras Kılınç konuştu. Sağlıklı bireyler ve sağlıklı toplum için sigarayla savaşa destek veren sanatçılar Ebru Yaşar, Zeliha Sunal, Rana Alagöz de katılımcı konuşmacılar arasındaydı.

‘SİGARAYI BIRAKMADA HER GÜN ÖNEMLİ’

Programın açılış konuşmasını yapan Türkiye Sigarayla Savaş Derneği Genel Başkanı Dr. Mustafa Aydın, sigarayı 21. yüzyılın vebası olarak niteledi ve sigaranın yalnızca zararlı denilerek gerçek etkilerinin örtüldüğünü konuşmasında vurguladı. Hüseyin Avni Mutlu İstanbul Valiliği’nin bir önceki döneminde aldığı görevde sigarayla mücadele yöntemlerine değindi. Mutlu, sigarayı bırakmada her günün önemli olduğunu ifade etti ve sağlıklı yaşam kadar kıymetli başka bir şey olmadığını söyledi. Mutlu, ayrıca bu mücadeledeki sivil dayanışma ayağının önemine dikkat çekti.

“AMACIMIZ SİGARANIN İÇ YÜZÜNÜ GÖSTERMEK”

Türkiye Sigarayla Savaş Derneği Genel Başkanı Dr. Mustafa Aydın, etkinliğinin amacının sigaranın gerçek yüzünü insanlığa göstermek olduğunu, ayrıca sigaranın neden olduğu sağlık problemlerini, ekonomik problemleri, sosyal problemleri ve çevresel problemleri aktarmak olduğunu ifade etti.

Türkiye’de sigara yüzünden her yıl ortalama 120 bin insanın hayatını kaybettiğini vurgulayan Dr. Mustafa Aydın şöyle konuştu: ‘’Bugün Türkiye’de akciğer kanseri hastalarının yüzde 80’i, kalp ve damar rahatsızlığı yaşayanların ise yüzde 70’i sigara içtikleri için bu hastalıklara yakalanıyorlar. Sigara içen anne adaylarının çoğunda çocuğun engelli doğma riski var. Sigara içen bir babadan p50 geni yoluyla çocuğa kanser mikrobu geçebiliyor. Bu sebeple çocuk sigara içmese bile babadan geçen gen nedeniyle genç yaşta kanser hastalığına yakalanabilir. Dolayısıyla sigaranın ne tür hastalıklara neden olduğunu, insan sağlığını nasıl tehdit ettiğini herkes biliyor.’’

‘’SİGARA İÇME YAŞI TÜRKİYE’DE 11’E DÜŞMÜŞ DURUMDA’’

Türkiye’de ortalama her yıl 120 bin insanın sigara nedeniyle hayatını kaybettiğini ifade eden Dr. Aydın, en az 15 bin kişinin de sigara içmediği halde pasif içicilik durumuna maruz kaldığı için yaşamını yitirdiğini belirtti. Söz edilen rakamların bugün Türkiye’de küçük ölçekli bir şehrin nüfusuna eşit olduğunu dile getiren Dr. Aydın, ‘’Yani her yıl Türkiye’de küçük ölçekli bir şehir haritadan siliniyor. Bu duruma rağmen çoğu insan hala sessiz kalmayı tercih ediyor ve bu çok vahim bir durum’’ diye konuştu. Sigara içme yaşının Türkiye’de 11’e düştüğünü söyleyen Dr. Aydın, şöyle devam etti: ‘’Sigara kartelleri ve üreticileri çocuk denecek yaştaki gençlere, sigara içerseniz genç olursunuz, özgür olursunuz gibi söylemlerde bulunarak, duruma entelektüel bir boyut katıyorlar. Sigara içmeyi bir gençlik formatına sokan üreticiler bu şekilde çocukların sigaraya bağımlı hale gelmesine sebep oluyorlar.’’

MEDYA ÖZENDİRİLİYOR

Sigarayı çok kullanan bir toplum olduğunu belirten Ebru Yaşar, “Televizyonda, sinema sektöründe, sanat camiasında sigarayı özendiren sahneler de oluyor. O da hayatın belki bir parçasıdır ama nasıl şiddet sahneleri gençleri ve çocukları nasıl özendiriyorsa sigara alkol bulunması da gençleri özendiriyor. Bunları minimum seviyeye indirmenin toplum sağlığı adına faydalı olacağını düşünüyorum” dedi.

Dünya Sigarayı Bırakma Günü için düzenlenen etkinlikte, konuşmacılara teşekkür belgeleri verildi. Ebru Yaşar’ın şarkılarıyla destek verdiği etkinliğin kapanışı Rana Alagöz ve Zeliha Sunal eşliğinde söylenen ‘Duman Avcıları’ şarkısıyla yapıldı.