- Kadıköy Gazetesi - https://kadikoygazetesi.com -

Çevder 5 Haziran Dünya Çevre Günü’nü Kutladı

“Çevreyi bir gün değil her gün hatırla!”
Bahar mevsiminde birbirinden önemli ve değerli etkinliklere imza atan ÇEVDER 5 Haziran Dünya Çevre Gününü de düzenlediği anlamlı bir faaliyetle kutladı. Bahar mevsimini 1444 adet fıstık çamı tohumunu toprakla buluşturarak karşılayan ÇEVDER, geçtiğimiz günlerde de “sağlık için pedal çevir” sloganıyla doğada bisiklet turu organizasyonu gerçekleştirmişti.

5 Haziran 2015 Cuma günü düzenlenen çevre haftası programı Sultanbeyli Abdurrahmangazi Mahallesi Necip Fazıl Caddesi Emek Sokak karşısında, ormanlık alanda gerçekleşti. Programa Sultanbeyli Aydos İmam Hatip Ortaokulu öğrencisi ve öğretmenleri, Ümraniye Özel Efendi İlkokulu öğrencisi ve öğretmenleri, Sultanbeyli Belediyesi Çevre Koruma Müdürü ve personeli, S.Beyli Belediyesi Temizlik işleri ve Park ve Bahçeler Müdürlüğü personeli ve çok sayıda çevre gönüllüsü katıldı. Program ormanlık alana bırakılan çöplerin öğrenciler ve katılımcılar tarafından toplanıp temizlenmesiyle başladı.
Atıkların toplanmasının ardından selamlama konuşmasıyla söz alan ÇEVDER yönetim kurulu başkanı Şevket YALÇIN ” Çevre, gelecek nesillere devretmemiz gereken bir emanettir. Bu emanet bilincinin gönüllere yerleşmesi gerekmektedir. Zira çevre problemlerinin altında yatan asıl sebep ahlak problemidir. Lüzumsuz kesilen bir ağaçtan tutun da yerlere atılan çöplerin, kirletilen göllerin tüm canlıları tehdit ettiği gözlerden kaçmamalıdır. Etkinliğe katılan herkese tüm kalbimle saygı ve şükranlarımı arz ediyorum” diyerek katılımcılara teşekkür etti. Yalçın sözlerini, “Çevre bilinci ve çevre ahlakına vurgu yapan çalışmaların artmasını temenni ediyorum” ifadeleriyle sonlandırdı.
Selamlama konuşmasının ardından söz alan Sultanbeyli Belediyesi Çevre Koruma Müdürü Dursun Ali Kaba konuşmasında: “Çevre adına yapılan bu anlamlı organizasyonda emeği geçen herkesi kutluyorum. Çevre duyarlılığı başta kendi yakın çevremizden başlayarak tüm evrene yaymamız gereken önemli bir hassasiyet. Bu konuda gençlerimize, siz değerli öğrencilerimize daha fazla iş düşüyor. Çevremize her yerde her zaman sahip çıkalım, kıymetini bilelim. El ele verip daha büyük proje ve organizasyonlara imza atalım. ” görüşlerine yer verdi.
Yapılan konuşmalarının ardından Çevre Kuruluşları Dayanışma Derneği (ÇEKUD) İstanbul Anadolu Yakası Bölge Temsilcisi Ali Kocadayı programa katılan öğrencilere ÇEKUD’un Tohumdan Fidana Projesini uygulamalı olarak anlattı.
Yaklaşık 50 öğrencinin katıldığı uygulamalı proje sonucunda elde edilecek fıstık çamı fidanlarının orman haftasında toprakla buluşturulması hedefleniyor. 2011 yılının Birleşmiş Milletler tarafından tüm dünyada orman yılı ilan edilmesi üzerine hazırlanan çimlendirme projesi ÇEKUD- Milli Eğitim Bakanlığı işbirliğinde tüm Türkiye’de binlerce okulda yüz binlerce öğrenciye uygulanmıştı.
Proje eğitiminin tamamlanmasından sonra öğrencilere doğru fidan dikimi yine uygulamalı olarak anlatıldı. Hem çimlendirme projesi sunumuna hem de fidan dikimi çalışmasına aktif katılım sağlayan öğrencilerin ilgi ve heyecanları dikkatlerden kaçmadı. Düzenlenen çevre etkinliği öğrencilere tohum seti dağıtımı ve yapılan ikramlarla sona erdi.