- Kadıköy Gazetesi - https://kadikoygazetesi.com -

Kan Ver Hayat Kurtar

Tuzla Belediyesi, Kan Ver Hayat Kurtar Projesine Ev Sahipliği Yaptı
Tuzla Belediyesi ve Türk Kızılayı işbirliğiyle “Kan Ver, Hayat Kurtar” kampanyası gerçekleştirildi. Projeye Tuzla Belediyesi ev sahipliği yaptı. Tuzla Belediye Hizmet Binası yanında kurulan alanda iki gün süren kampanyada, çoğunluğu belediye personelinden oluşan yaklaşık 200 kişi kan verdi.
2 gün süreyle 11.00-19.00 saatleri arasında Tuzla Belediyesi yanındaki mobil araçta düzenlenen kan bağışı kampanyasına, Tuzla Belediyesi birim müdürleri ve çalışanları yoğun ilgi gösterdi. Bağışçılar, doktor kontrolünün ardından kan bağışında bulundu. Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı, Türk Kızılayı Genel Merkez Yönetim Kurulu Üyesi Okyay Biçer, Kartal Kızılay Kan Bölge Müdürü Dr. Tanju Çetinkaya, Türk Kızılayı Tuzla Şube Başkanı Mustafa Akman, mobil aracı ziyaret ederek kurum temsilcileri ve bağışçılarla görüştü.

Kan Bağışı, Kişi ve Toplum İçin Önem Taşıyor
Türk Kızılayı Tuzla Şube Başkanı Mustafa Akman, kan bağışının hem kişisel hem de toplumsal önemine değindi. Kan veren kişinin sağlığını koruduğunu ve kan ihtiyacı bulunan kişiye hayati bir destek sağladığını belirten Akman, “Bir çok kişinin kan kaybından yada yeterli kan bulamaması nedeniyle hayatını kaybettiğini görüyoruz. Kan bağışı hem kişinin sağlığı, hem de toplumun sağlıklı yaşamı için büyük önem taşıyor. Türk Kızılayı olarak çeşitli kampanyalarla bu hizmetimizi sürdürüyoruz. Bize bugün bu imkanı sağlayan Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı’ya, kan bağışında bulunarak hayat kurtaran bağışçılara teşekkür ederiz” dedi.

Kan Vermek Sosyal Bir Sorumluluktur
Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı da, kanın sürekli bir ihtiyaç olduğunu vurgulayarak bağışçıları tebrik etti. Kan vermenin sosyal bir sorumluluk olduğunu belirten Başkan Yazıcı, “Kaynağı yalnızca insan olan ve temini ancak gönüllülük esasına dayanan kan için Kızılay’ın düzenlediği kampanyanın oldukça önemli ve faydalı olduğuna inanıyorum. Kimin ne zaman kana ihtiyacı olacağını bilemeyiz. Ancak hastanelerimizde her an, onlarca kişi acil kana ihtiyaç duymakta. Kan vermek için, acil bir ihtiyaç haberi beklemeye gerek yok. Ayrıca kan vermek, sağlığımız açısından da oldukça faydalıdır. Kan bağışı yapmak, kısa bir zaman alır ancak karşılığında bir insanın hayatını kurtarabilirsiniz. Her yıl binlerce vatandaşımız ya bir kaza ya da bir hastalık sonucunda kan bulamadığı için hayatını kaybediyor. Kan vermek sosyal bir sorumluluktur. Sağlıklı herkesin kan bağışında bulunması bir gereklilik, bir zorunluluk diye düşünüyoruz, çünkü verilecek kan bir hayat kurtaracaktır” şeklinde konuştu. Başkan Yazıcı, belediye personelinin ve vatandaşların kampanyaya katılımından oldukça memnun olduğunu ifade ederek, “Kampanyaya katılan ve kan veren herkese teşekkürlerimi sunuyorum” ifadesini kullandı.