- Kadıköy Gazetesi - https://kadikoygazetesi.com -

YENİ YIL EĞLENCESİ KABUSUNUZ OLMASIN !

Yeni bir yılın başlangıcı, eski yılın uğurlanması her zaman bir heyecan ve mutluluk içinde kutlanmıştır. Kolay değil bir koca yıl acısıyla tatlısıyla geri de kalmıştır ve yepyeni bir yıl için temiz sayfa açılmıştır. Yeni yıldan hepimiz sağlıklı, mutlu güzel günler umarken aslında geçen bir yılla bir yaş daha yaşlandığımızı da unutmamak gerekir.

 

Yeni yıl gecesi ister evde ister dışarıda kutlansın sıklıkla yeme içme üzerine kurgulanmış bir gecedir. O gece sevilen her şeyin tatlısından tuzlusuna bol ve çeşitli hazırlandığı ve uzun saatler oturulup sıklıkla yemek yenilen ve eşliğinde bolca alkol tüketilen bir gecedir. Kutlamaların coşkusu bir yana bu gece kimse yeme içme konusunda bir kısıtlama yapmak istemez ancak gecenin sonunda sıklıkla yeni yılın ilk sabahında bazı önemli sağlık sorunları yaşayabiliriz. Özellikle tatil kalbi sendromu olarak bilinen ve adından da anlaşıldığı üzere sadece yeni yıl akşamı değil içki ve yemeğin sıklıkla ölçüsünün kaçtığı tüm tatil programlarında olan ritim bozukluğu, çarpıntı gibi yakınmalar bu akşam sonrasında gelişebilir.

 

Yoğun yemek ve alkol alımı sonrasında özellikle atriyal fibrilasyon denilen hızlı ve düzensiz kalp çarpıntısı gelişebilir. Bu durum kişide çarpıntının hızı nedeniyle korku, heyecan, nefes darlığı, boğulma hissi yaratabilir. Hayatı tehdit eden bir tablo olmamasına rağmen hastada yoğun bir rahatsızlık yaratır. Böyle bir durumda panik olmadan bir hastanenin aciline gidilmelidir.Gerekli müdahalenin yapılması ile kısa zamanda çarpıntı sonlanır.

 

Ancak bilinen kalp hastalığı olan kişilerde yüksek nabız göğüs ağrısı, kalp yetmezliği gibi daha ciddi sorunları getirebilir. Ayrıca yine fazla yemek ve özellikle fazla alkollü içki tüketimi sonrasında ciddi tansiyon yüksekliği atakları olabilir.  Yine bu durum alta yatan kalp ve kapak hastalığı olan bir grup hastada enfarktüs, göğüs ağrısı ve kalp yetmezliği bulgularını şiddetlendirebilir.

 

Bu nedenle yeni yıl akşamının o birbirinden güzel hazırlanmış yemeklerini yavaş  ve az yemek, alkol, çay, kahve gibi içecekleri çok aşırıya kaçmadan tüketmek hem yeni yıl akşamını, hem yeni yılın ilk gününü sürpriz bir kalp rahatsızlığı yaşamadan geçirmek için önemlidir.