- Kadıköy Gazetesi - https://kadikoygazetesi.com -

İstanbul Snowboard’da da marka oldu

İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Türkiye Kayak Federasyonu (TKF) işbirliği ile İstanbul’da ilk defa düzenlenen FIS Snowboard Dünya Kupası Big Air, muhteşem bir finalle sona erdi. Avrupa ve dünya çapında ilklere sahne olan yarışlar uluslararası ve ulusal canlı yayınlarla İstanbul’dan tüm dünyaya ulaştı.

 

 

Binlerce kişi ilgiyle izledi


Düzenlediği ulusal ve uluslararası birçok spor organizasyonunda dünyanın önemli takım ve sporcularını konuk eden İstanbul, hafta sonu düzenlenen FIS Snowboard Dünya Kupası yarışlarında da muhteşem bir finale ev sahipliği yaptı. Destek Hizmetleri Daire Başkanlığı Gençlik ve Spor Müdürlüğü eliyle gençliğin geleceğine yatırım yapan, spora ve sporcuya gereken desteği sağlayan İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile Türkiye Kayak Federasyonu’nun işbirliğinde İTÜ Maslak Kampüsü’nde düzenlenen yarışları Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, TKF Başkanı Erol Yarar, İBB Destek Hizmetleri Daire Başkanı Osman Savaş, İBB Gençlik ve Spor Müdürü Ayhan Kep, Spor A.Ş Genel Müdürü İsmail Özbayraktar ve İBB Gençlik Meclisi Başkanı Samed Ağırbaş ile binlerce sporsever izledi.

 

 

Snowboardda ilklerin şehri İstanbul


Londra, Moskova, Quebec, Barcelona ve Stockholm gibi şehirlerin ardından ilk kez İstanbul’da düzenlenen, 42 metre yüksekliğinde ve 125 metre uzunluğundaki dev rampa ile yaklaşık 400 ton kar üretilen etkinlik izleyicilerden de tam not aldı. İTÜ Stadyumu’nda kurulan rampa, bugüne kadarki yarışmalarda kurulan en yüksek rampa olma unvanını kazandı. Yarışma için 22 ülkeden 43 sporcu İstanbul’a gelirken, finallerde 10 erkek ve 6 kadın sporcu, mükemmel atlayışlarıyla birincilik için mücadele etti. Big Air kategorisinde düzenlenen yarışın en çarpıcı özelliği, tarihinde ilk defa kadınların da bu kategoride yarışması oldu. Coşkunun doruğa ulaştığı finallerde; FIS Snowboard Dünya Kupası Big Air tarihinde ilk defa İstanbul’da yarışan kadınlarda birinciliği ABD’li Ty Walker kazanırken, ikinci sırada İsviçreli Sina Candrian, üçüncü sırada ise Hollandalı Cheryl Maas yer aldı. Erkeklerde ise birinciliğin sahibi Belçikalı Seppe Smits oldu, ikinci sırada sırada İsviçreli Jonas Boesiger y er alırken, üçüncülüğün sahibi ise ABD’li Brandon Davis oldu. Yarışların Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağtay Kılıç, TKF Başkanı Erol Yarar, İBB Destek Hizmetleri Daire Başkanı Osman Savaş ile İBB Gençlik ve Spor Müdürü Ayhan Kep  ve Spor A.Ş Genel Müdürü İsmail Özbayraktar sporculara ödüllerini verdi.

 

 

Yarışlar İstanbul için referans oldu

İBB Gençlik ve Spor Müdürü Ayhan Kep ödül töreninin ardından organizasyona ilişkin değerlendirmelerde bulundu. İstanbul için dünya çapındaki snowboard yarışlarına ilk kez ev sahipliği yapıyor olmanın önemine dikkat çeken Kep, “FIS’ın takviminde yer alan ve big air kategorisinde gerçekleşen Snowboard Dünya Kupası’nı başarıyla gerçekleştirdik. İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak sporun her alanına yatırım yapmaya ve sporcularımıza destek veriyoruz. İnanıyorum ki bu yarışların ardından ülkemizde ve İstanbul’umuzda Snowboard alanında da önemli sporcularımız yetişecek. Çünkü gerçekten yapması da izlemesi de zevkli bir spor. Bu organizasyon bize, bu tür spor etkinliklerinin de rahatlıkla İstanbul’da yapılabileceğini göstermesi açısından referans oldu” dedi. Organizasyon için İTÜ Maslak Kampüsü’nde kurulan 42 metrelik rampanın Avrupa’nın en büyüğü olduğunu ve kadınların da ilk kez İstanbul’da yarıştığını hatırlatan Ayhan Kep yapılan canlı yayınlarla yarışların İstanbul’dan tüm dünyaya ulaştığını belirtti.
Final yarışlarının ardından alanı dolduran binlerce kişi Athena’nın konseri ile eğlendi.