- Kadıköy Gazetesi - https://kadikoygazetesi.com -

Maltepe’de ustalar büyüledi, Başkan Kılıç duygulandı

Maltepe’de ilk kez bir arada konser veren Erkan Oğur, İsmail Hakkı Demircioğlu, Mikail Aslan ve Cemil Qoçgiri Maltepelileri adeta büyüledi. Oldukça yoğun bir ilginin gösterildiği konserde bir konuşma yapan Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç, “Anadolu’nun bu dört güzel insanı önünde, sizlerin adına düğmelerimi ilikliyorum” dedi.

 

Anadolu müziğinin dört usta yorumcusu Erkan Oğur, İsmail Hakkı Demircioğlu, Mikail Aslan ve Cemil Qoçgiri, “Dört Nefes Dört Toprak” projesiyle Maltepe’de ilk kez Prof. Dr. Türkan Saylan Kültür Merkezi’nde (TSKM) dinleyicileriyle buluştu. Yoğun bir ilginin gösterildiği konserde Türkçe, Kürtçe ve Zazaca deyişlerin ağırlıklı olduğu türküler seslendirildi. Konsere Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç ve eşi Çiğdem Kılıç başta olmak üzere, çok sayıda davetli  katıldı. Konser sonrası bağlamalarını kaldırarak halkı selamlayan sanatçılar, dakikalarca ayakta alkışlandı.

 

DUYGULANDIRAN KONUŞMA

Konser sonrası sanatçıların önünde saygıyla eğilerek, kendilerine çiçek takdim eden Başkan Ali Kılıç’ın duygulandığı görüldü. Kılıç, “Türkiye’den Almanya’ya uzun yıllar önce göç ettim. Orada umutlarımın solduğu zamanlar oldu. O zaman üstadlara sarılarak kendimi dindirmeye çalışıyordum. Anadolu ezgilerini ve Anadolu hümanizmini onlarda görüyordum. Anadolu’nun bu dört güzel insanı önünde, sizlerin adına düğmelerimi ilikliyorum. Burada dört asır ve bin yıllık bir Anadolu kültürü var. İyi ki varsınız” dedi.

 

 

TSKM’DE PROTOKOL SONA ERDİ

Ayrıca protokol konusunda yapılan eleştirilere de yanıt veren Kılıç, “Şunu bilmelisiniz ki ön, arka fark etmez, bütün alanlar konserlerde sizlere açık. Ali Kılıç geç gelmişse o da ayakta durmasını bilecek. TSKM’de protokol düzeni olmayacak, istediğiniz yerde oturabilirsiniz” diye konuştu.