- Kadıköy Gazetesi - https://kadikoygazetesi.com -

Bayram Hediyeniz Ramazan Goncası’ndan!

Bayram Hediyeniz Ramazan Goncası’ndan!

Aylardan Temmuz ve Ramazan; diller kurusa da bir an, yüreği ferah tutar, sever onu insan… 11 ayın kumandanı Ramazan geldi; hizaya çekti bizi, hoş eyledi evlerimizi, keşke hiç gitmeseydi.

 

Oruç, iftar, sahur, teravih, hatim ve dua; Ramazan bereketinin kodları bunlar, aman ha, gaflete dalıp da onları boşlama…Açlık başımda duman, ilk oruç ilk heyecan, kovaladıkça kaçan iftar saati misin? Yemekleri yiyelim, duasını edelim, haydi geç kalmayalım, teravihe gidelim! Yüreğimde hasret var, her işte bir hikmet var, bir ay hep aç kalsan da, sonunda çok nimet var.

 

Ramazan bir anlamda da sabır ayıdır. Sabırla göğüslememiz gereken zorluklar, yapmamız gereken ödevler vardır. Aç kalırız bir vakte kadar; top atılır kalmaz açlık, yerini alır neşe ve heyecan. Sonra bol bol dua ederiz; normal zamanlardakine nazaran. Kötü söz söylemez, fena şeyler düşünmez, herkese iyilik eder, büyüklerimizi ziyaret eder, yaşıtlarımızın ve bizden küçüklerin de gönüllerini hoş ederiz. Kur’an-ı Kerim en başta ve hadis, siyer, tefsir arkasında; okuruz hiç usanmadan, çünkü bu fırsat bir daha ele geçmeyebilir, fanidir şu dünya hayatında aciz insan.

Gonca Dergisi de boş geçmek istemedi bu mübarek zaman dilimini, açtı sinesini, çocukları şen etmekti tek niyeti. Bunun için de Temmuz sayısına ‘Ramazan Günlüğüm’ü ekledi. Yarışması da var bu günlüğün, şimdi sıkı durun, sürprizleri duyunca heyecandan sarsılmayın.

 

Ramazan’da yaşadığın güzellikleri yaz, bayramın katmerli olsun!

Temmuz sayısıyla verilen ‘Ramazan Günlüğüm’, bu yarışmanın merkezini oluşturuyor. Yarışmaya katılmak için Ramazan boyunca yaşadığınız güzellikleri bu günlüğe yazarak 25 Ağustos tarihine kadar Gonca Dergisi’ne göndermeniz lazım. Katılımla ilgili şartla günlüğün içerisinde mevcut. Hediyeler ise şahane: Diz üstü bilgisayar, tablet, Ting kalem, bisiklet, Gonca Dergisi aboneliği…

 

Temmuz’da neler okuyacağız?

Dergide karşımıza ilk olarak Ergül Altaş’ın “Kümesteki Kumru” adlı hikâyesi çıkıyor. Soner Can, “Oruç Tutuyorum” adlı şiirinde Ramazan ayının güzelliğine değinmiş. Orhan Bilir, “Hayvanlar Yalan Söyler mi?” hikâyesiyle okuyucusuna bir hakikatten söz ediyor. Peygamber Yolu’nda, Peygamber Efendimiz sallallahu aleyhi vesellemin şefkatinden bahsediliyor; bir hadisi ve bir özelliği paylaşılıyor.

 

Nasreddin Hoca bildiğiniz gibi; komikli ama mana yüklü nükteleriyle bize ayar vermeye devam ediyor. Nuh Özdin’in, “Vücudumuzdaki Harika Menteşeler: Eklemler” adlı bilim yazısı, Allah’ın insanın donanımını ne denli kusursuz gerçekleştirdiğiyle ilgili. Mizah Dükkânı’nda gülmek bu ay da bedava… ‘Ramazan Günlüğüm’ yarışmasına katılacaklara küçük bir tüyo ve uyarı: Zeynep’in Günlüğü tam Ramazanlık.

 

Lakin yalnızca esinlenebilirsiniz. Alıntı yapmaya kalkmayın, çünkü bunu kolayca anlayabiliriz. Dikkat İcat Çıkar’da yapılan deneyle vücudumuzdaki harika oran anlatılıyor. Cüneyd Suavi’nin “Çırak” adlı çizgi hikâyesi tefekkür garantili. Gezgin Abi bu sefer Beypazarı’ndan el sallıyor sevenlerine. Hayret Et maceraya kaldığı yerden devam ediyor. Necla Günay, “Beş Vakit Namaz”ı aynı adla ve şiir tadında anlatıyor. Gizli El’de “Ayaklı Tahlil Merkezi” var. Sor ki Bilesin’de de sorularınıza cevaplar…