- Kadıköy Gazetesi - https://kadikoygazetesi.com -

Mukaddes Miras Bursa’da açılıyor…

2013 yılının en iyi İslam kültür sanat etkinliği olarak kabul edilen Mukaddes Miras Sergisi, İstanbul, Şanlıurfa, Diyarbakır, Mardin, Konya, Gaziantep ve Erzurum’un ardından Bursa’da görücüye çıkıyor.

 

 

9. yüzyıldan 18. yüzyıla kadar çeşitli dönemlere ait eşşiz mushaf örneklerinin yer aldığı “Mukaddes Miras Sergisi” Bursa Valiliği ve Bursa Birlik Vakfı’nın ev sahipliğinde Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez’in katılımıyla 4 Temmuz Cuma günü (Bugün) Ördekli Kültür Merkezinde açılıyor.
Sergi, Ramazan boyunca açık kalacak…

Diyanet İşleri Başkanlığının himayelerinde İslam Kültür Sanat Platformu tarafından sanat severlerin istifadesine sunulan Mukaddes Miras sergisinde, 9. yüzyıldan 18. yüzyıla kadar İslam çoğrafyasında döneminin en meşhur hattaları tarafından kaleme alınmış el yazması mushaf-ı şerifler görülebilecek.

Sergi, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi öğretim üyelerinden Yrd. Doç. Dr. Ali Rıza Özcan’ın sanat danışmanlığında hazırlandı. Sergide, İslam hat sanatında ekol olarak kabul edilen Şeyh Hamdullah, Hafız Osman, Mehmet Emin Üsküdari, Mahmud Sivasi, Hafız Yusuf ve Derviş Mehmed gibi ünlü hattatların eserlerinin yanı sıra Abbasi ve Memlük dönemlerine ait parşömenler de var.

Türkiye’de bugüne dek düzenlenmiş en kapsamlı ve en büyük mushaf-ı şerif sergisi niteliğindeki çalışma, ilk olarak 2013 yılı Ramazan ayında Sultanahmet Medresesi’nde açılmıştı.