- Kadıköy Gazetesi - https://kadikoygazetesi.com -

Balkanların en iyi Üniversitesi Türk basını ile buluştu

Uluslararası Saraybosna Üniversitesi (IUS) , Bosna Hersek’in eğitimine ve ekonomisine katkı sağlayarak büyümeye devam ediyor. Geçtiğimiz ay Avrupa Birliği Bosna Hersek Temsilciliği tarafından “Balkanların En İyi Üniversitesi ve Bosna’nın En İyi İstihdam Sağlayan Üniversitesi” seçilen IUS, ‘10. Yıl’ kapsamında gerçekleştirdiği basın toplantısında başarılarını açıkladı. IUS Rektörü Prof. Dr. Yücel Oğurlu, Mütevelli Heyeti Başkanı Hasan Zuhuri Sarıkaya, SEDEF Başkanı Hasan Topaloğlu ve üniversitenin mütevelli heyeti üyelerinin katıldığı toplantı Malta Köşkü’nde gerçekleştirildi.

 

 

2004 yılında Türk girişimciler tarafından Bosna Hersek’in başkenti Saraybosna’da kurulan, Uluslararası Saraybosna Üniversitesi’nin (IUS) 10. Yılı kapsamında gerçekleştirdiği basın toplantısında konuşan IUS Rektörü Prof. Dr. Yücel Oğurlu: “10. Yılımızda 6. dönem mezunlarımızı verdik. Bulunduğumuz bölgenin İlk Vakıf Üniversitesi olarak 2000’e yaklaşan öğrencimiz ile Bosna Hersek’in en çok öğrencisi olan vakıf üniversitesi olduk. 3 fakültede 14 lisans programı, 14 yüksek lisans programı ve 13 doktora programımız ile 20’nin üzerinde farklı ülkeden öğretim üyemiz ve 40 farklı ülkeden gelen öğrencilere eğitim vermeye devam ediyoruz. Üniversitemizin bölgeye sağladığı eğitim ve sosyal desteklerin yanı sıra istihdam alanındaki katkılarının da dikkat çekmesi bizim için gurur verici bir adım. Bosna Hersek’te istihdam alanında Yılın Üniversitesi olarak seçilen IUS, bunun da ötesinde Balkanlarda bölgesel bir başarıya imza atarak Yılın En İyi Üniversitesi seçildi ve bu olay, ileriye doğru daha güçlü adımlarla ilerlememiz için bir fırsat oluşturdu.’ dedi.

 

İlkokuldan Üniversiteye Kadar Eğitim

10 yıldır yükseköğretimde göstermiş olduğu başarıyı ilköğretim ve ortaöğretimde de göstermeyi hedeflediklerini ve Bosna Hersek’te ilköğretimden üniversiteye kadar her kademede eğitim faaliyeti içinde yer aldıklarını belirten Prof. Dr. Oğurlu: “Gelecekte de ilköğretimde ve ortaöğretimde en başarılı kurumlardan biri olacağımıza inanıyoruz. Saraybosna’nın merkezinde bulunan Özel İsabey İshakoviç İlköğretim Okulu’nda Boşnakça ve diğer dillerle verilen eğitimin yanında Türkçe’nin de öğretilmesini sağlayacağız. Bu sayede çok dilli eğitimin kapısını aralayacağız.” dedi

 

 

Bosna’nın En İyi İstihdam Sağlayan Üniversitesi

Prof Dr. Yücel Oğurlu, Bosna’daki işsizliğe de değinerek; “Hepimizin bildiği gibi, maalesef Bosna-Hersek çok yüksek bir işsizlik oranı ile karşı karşıya. Rekor sayıda gencin Bosna’yı terk edip batılı ülkelere gidip iş araması bizleri endişelendiriyor. Fakat bu sorun sadece Bosna’ya has bir durum değil. Son derece eğitimli genç nesiller için istihdam sağlanamaması günümüz modern toplumunun da bir padoksudur. Hiçbir mali destek almadan kendi kaynaklarımızla kurduğumuz Liderlik ve Girişimcilik Merkezi ile gelecekteki iş liderlerini yetiştirecek ve daha geniş bir topluma fayda sağlayacağız.” dedi.

 

 

IUS Mütevelli Heyet Başkanı Hasan Zuhuri Sarıkaya, 10. yıllarında 6. Dönem mezunlarını vermenin gururu içinde olduklarını belirterek; “ Her yıl gelişerek büyümeye devam ediyoruz. Üniversitemizin hem fiziki hem de akademik kadrosunun imkânları ile her yıl yeni başarılara imza atıyoruz. 2014 yılında Balkanların En İyi Üniversitesi olmamız, 2014 İstihdam Ödülünü almamız bizleri gururlandırıyor. Bu yıl açılan, Sürekli Eğitim Merkezi’mizde şu ana kadar verilen 18 ayrı programda dil ve meslek edindirme sertifika programları ile 40 ayrı ülkeden gelen öğrenciyle Uluslararası bir ortam sağlıyoruz.” dedi