- Kadıköy Gazetesi - https://kadikoygazetesi.com -

3’üncü Fikir Yumağı Tasarım Yarışması’nda Ödül Sahipleri Belli Oldu.

Bol ödüllü 3’üncü Fikir Yumağı Tasarım Yarışması Ödül sahipleri belli oldu

 

 

Kartopu’nun Ekim 2013’de başladığı uzun maraton sonuçlandı. Türkiye’de iplikle mucizeler yaratılabileceğine inananlar, Kartopu’nun üç senedir düzenlediği Fikir Yumağı Tasarım Yarışması’nda bir araya gelmişti. Yarışmanın elemeleri dünyaca ünlü isimler tarafından yapıldı ve dereceye girenler belirlendi. Dereceye girenler iki ayrı kategoride toplam 20 bin TL ödül kazandı.

 

El örgü sektörünün öncü firması Kartopu’nun 15 Ekim 2013’de başlattığı, Fikir Yumağı maratonu sonuçlandı. Bu sene 3’üncüsü düzenlenen “Fikir Yumağı Tasarım Yarışması” her sene olduğu gibi bu sene de yenilikleri ile örgüseverlere farklı dünyaların kapısını araladı. Yaratıcı fikirler ve el becerisinin ödüllendirildiği yarışmaya başvuran bine yakın eser arasından seçilen ilk 50 yarıfinalist, Tasarım konusunda dünyaca ünlü isimler tarafından değerlendirildi. Bu değerlendirme ile iki ayrı kategoride 3’er eser yarışmada ödül almaya hak kazandı. Fikir Yumağı Tasarım Yarışması’nda dereceye girenler dışında iki kategoride toplam 10 tasarım da mansiyon ödülüne layık görüldü.

Bu sene, geçen seneden farklı olarak “ Hayatın içinden tasarımlar” ve “Serbest tasarımlar” olarak iki ayrı kategoride ödül alanlar, 15 Ekim 2013- 15 Mart 2014 tarihleri arasında fikiryumagi.com web sitesi veya Kartopu Yünleri Facebook Sayfası’na başvuran tasarımlarlar arasından seçildi. Eserler değerlendirilirken değerlendirme kriteri olarak tasarımlarda; iplik kullanımında yaratıcı bakış açısına katkıda bulunması ve yenilik kazandırması, İpliğe farklı kullanım alanlarının bulunması, Alışılmışın dışındaki tasarım yaklaşımları ile kullanıcı ve ürün arasındaki bağı derinleştiren, sembolik anlatımları güçlü ifadelerin, ipliğe iyi ve doğru bir şekilde aktarılabilmesi, biçim-işlev-anlam bütünlüğü içermesi gibi temel ölçütler arandı.

 

 

3’üncü Fikir Yumağı Tasarım Yarışması’nın iki ayrı kategoride kazananları ise şöyle;

Hayatın İçinden Tasarımlar kategorisi

1’inci Antalya’dan Arzu Bildik Arıkan- Renkli Zincirlerim tasarımı ile 6000 TL,

2’inci İstanbul’dan Zerrin Sadak- Mini Uçak tasarımı ile 2500 TL,

3’üncü Konya’dan Selma Şen- Çocuk Çizgi oyun halısı tasarımı ile 1500 TL ödül almaya hak kazandı.

 

Serbest Tasarımlar kategorisi

1’inci İstanbul’dan Çiğdem Yıldırım- Baykuş tasarımı ile 6000 TL,

2’inciİstanbul’dan Yonca Can- Dekoratif Fener Mumluk tasarımı ile 2500 TL,

3’üncü Antalya’dan Sevilay Girgin- Lalelim tasarımı ile 1500 TL ödüle hak kazandı.

Yarışmada ayrıca iki ayrı kategoride beşer adet mansiyon ödülü verildi. Ödüller’in tam listesine fikiryumagi.com web sitesi veya Kartopu Yünleri Facebook Sayfası’ndan ulaşılabilir.

Bir ödül töreni ile açıklanması planlanan 3’üncü Fikir Yumağı Tasarım yarışması, Türkiye’nin içinde bulunduğu zor dönem göz önüne alınarak iptal edilerek, Kartopu Fikir Yumağı Yarışması adına Soma’ya bağışta bulunuldu.