- Kadıköy Gazetesi - https://kadikoygazetesi.com -

Atatürk Havalimanı’ndaki “Kargo Çetesi” Çökertildi

Atatürk Havalimanı’nda transit kargolardan hırsızlık yapan çete Atatürk çökertildi.
Atatürk Havalimanında kaçakçılık ve nitelikli hırsızlık sucu işlemek için örgüt kurarak THY Kargo uçakları ile gelen ve başka bir ülkeye gidecek olan kargoların içinden hırsızlık yapan çete çökertildi. THY Kargo’da çalışan bir personelin THY Kargo müdürüne ihbar etmesi sonucu inceleme başlatan Atatürk Havalimanı Şube Müdürlüğü ekipleri, takip sonucu 17 kişiyi gözaltına aldı. Gözaltına alınan 17 kişiden 6’ısının havalimanı çalışanı olduğu öğrenildi.
Atatürk Havalimanı Şube Müdürlüğü ekipleri yaptıkları takiplerde, hırsızlık çetesi üyelerinin Atatürk Havalimanına THY Kargo ile bir ülkeden gelip, yine THY Kargo ile başka bir ülkeye gidecek olan transit kargoların içinden bir kısmını elektronik ürünü çalarak kargoyu yeniden kapatıp gideceği yere gönderdiğini ve çalınan elektronik ürünleri de bir dağıtıcı vasıtası ile yurda soktuğunu tespit etti. Çetenin Havalimanı dışındaki üyelerine de ulaşan Atatürk Havalimanı Şube Müdürlüğü ekipleri operasyon ile çete üyelerini gözaltına aldı. Atatürk Havalimanı Şube Müdürlüğü ekipleri yaptığı incelemelerde ve çete üyelerinin evlerinde yaptığı aramalarda 1 ruhsatsız silah ve çok sayıda cep telefonu ele geçirdi.
Hırsızlık çetesinin üyeleri Emniyet Müdürlüğünde verdikleri ifadede, bu yollarda daha önce bin 500- 2 bin tane cep telefonu çaldıklarını itiraf ettiği öğrenildi.
Öte yandan, kargoda yaşanan hırsızlıklar nedeniyle THY çok zarar ettiği ve bu yüzden bazı taşıma ihalelerini bu hırsızlık olayları nedeniyle kaybettiği ve zararının büyük olduğu iddia ediliyor.
İSTANBUL (İHA)