- Kadıköy Gazetesi - https://kadikoygazetesi.com -

Bir Günde 12 Üniversiteyle Akademik İşbirliği Anlaşması

Süleyman Şah Üniversitesi (SSU) uluslararası üniversite olma hedefiyle yürüttüğü çalışmalar kapsamında bir gün içerisinde Irak ve Pakistan’dan gelen 12 üniversite ile işbirliği anlaşmasına imza attı.

SSU Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Ekiz başkanlığındaki heyet, Irak ve Pakistan’da faaliyet gösteren üniversitelerden gelen akademisyenleri “Akademik işbirliği anlaşmaları imza töreni”nde ağırladı.
12 üniversiteden 5’i Rektör düzeyinde 30’a yakın akademisyeni ağırlayan Süleyman Şah Üniversitesi, bu üniversitelerle imzaladığı akademik işbirliği anlaşmaları ile uluslararası üniversite olma hedefine yönelik yaptığı çalışmalara bir yenisini daha eklemiş oldu.

Avrupa’nın sosyal bilimler merkezi

Akademik işbirliği toplantısında konuşan Rektör Prof. Dr. Hüseyin Ekiz,  Türk eğitim sisteminin son 10 yıl içerisinde büyük bir değişim ve gelişim gösterdiğini ifade ederken yapılan çalışmalarla Türkiye’deki üniversite sayısının 180’e yaklaştığını ifade etti.

 

Süleyman Şah Üniversitesi’nin sosyal bilimler alanında eğitim veren ve yakın gelecekte Avrupa’nın sosyal bilimler merkezi olma hedefi ile kurulduğunu söyleyen Rektör Ekiz, sosyal bilimlerin önemine ve bu konuda yürüttükleri çalışmalara değindi.

 

Ekiz, yapmış oldukları akademik işbirliği anlaşmalarının öneminin farkında olduklarını ve bu tür uluslararası çalışmalara her zaman destek verdiklerini sözlerine ekledi.
Duyguların işbirliğine dönüştürülmesi

 

SSU İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Adnan Aslan da konuşmasında Türkiye, Irak ve Pakistan’ın birbirlerine karşılıklı güzel duygular beslediğini ancak bu duyguları işbirliğine dönüştürerek kültürel ve ekonomik alanda ilişkilerin geliştirilmesinin vaktinin geldiğini belirtti.
Heyetler arası bilgi alışverişinin ardından atılan imzalarla toplantı sona erdi.

Akademik işbirliği anlaşması imzalanan üniversiteler şu şekilde;
Irak

 

Erbil Işık Üniversitesi

Pakistan

 

Sind Agriculture University Tandojam, Sindh
COMSATS Institute of Information Technology, Islamabad
COMSATS Institute of Information Technology, Islamabad
COMSATS Institute of Information Technology, Islamabad
Pakistan Institute of Engineering and Applied Sciences, Islamabad
Foundation University, Islamabad
Abasyne University, Islamabad
Bahria University, Islamabad
Sarhad University of Science and Information Technology, Peshawar
University of Lahore, Lahore
Indus University, Islamabad
Dow Medical University, Karachi
Shifa Tamer e Millat University