- Kadıköy Gazetesi - https://kadikoygazetesi.com -

Norveç Kralı, Ayasofya ve Sultanahmet’e Hayran Kaldı

Kraliçe, Cami Ziyaretinde Başını Örttü

Norveç Kralı 5. Harald ve Kraliçe Sonja, Ayasofya Müzesi ve Sultanahmet Camii’ni ziyaret etti. Cami ziyareti sırasında Kraliçe Sonja’nın başını örttüğü görüldü. 
Cumhurbaşkanı Gül’ün davetlisi olarak Türkiye’ye gelen Norveç Kralı 5. Harald ve Kraliçe Sonja, İstanbul’un tarihi mekanlarını gezdi. İlk olarak Ayasofya’ya giren Kral 5. Harald ve eşi Sonja, uzun süre Ayasofya’nın içinde dolaştı. Basın mensuplarının içeriye alınmadığı Ayasofya ziyareti yaklaşık 45 dakika sürdü.
Ayasofya Müzesi’nden çıkan Kral 5. Harald ve beraberindeki heyetin bir sonraki durağı Sultanahmet Camii oldu. Sultanahmet Camii’ni önce dışarıdan uzun bir süre izleyen Kral 5. Harald ve eşi Sonja, bir süre daha avluda gezdikten sonra içeriye girdi. Cami görevlileri Kral 5. Harald’ı kapıda karşılayarak içeriye davet etti. Harald cami kapısına yaklaşır yaklaşmaz korumalarının yardımı ile ayakkabısını çıkartarak terlik giydi. Bu sırada eşi Sonja da boynundaki şalla başını örterek içeriye girdi. Yaklaşık yarım saat Sultanahmet Camii’nin içinde kalan Kral 5. Harald ve eşi Sonja, Ayasofya ve Sultanahmet Camii’nin ihtişamlı görüntüsüne adeta hayran kaldı.
İstanbul’da bulunan Norveçli Gümüş Çocuklar Erkek Korosu, ziyaretin ardından dışarıya çıkan Kral 5. Harald ve eşine şarkı söyledi. Kral ve kraliçe koronun şarkısını önce durarak dinledi ardından alkışlayarak teşekkür etti. Çocuklarla bir süre sohbet eden Kral 5. Harald daha sonra basın mensuplarının sorularını yanıtladı.
Ayasofya ve Sultanahmet’e hayran kalan Kral 5’inci Harald, “Türkiye’de çok fazla etkileyici şeyler var. Bugün benim için çok ilginç bir gündü. Ayrıca iş adamlarının katıldığı bir seminerde düzenlendi. Türkiye Norveç ilişkileri bu ziyaretten sonra daha da iyi olacak. Daha öncede hep çok iyi ilişkilerimiz oldu. Ancak bu ziyaretle ilişkiler daha da artacak. 60 yıldır müttefikiz bundan sonrada iyi olacak” dedi.
Sanat tarihi okuduğunu belirten Kraliçe Sonja ise, “Buraları görmek harika. Ayasofya ve Sultanahmet camisini görmek çok güzel. Sizin tarihiniz bir hazinedir. Tarihiniz çok eksiye dayanıyor. Umarım buraları daha fazla görürüm. Ayasofya ve Sultanahmet camisine hayran kaldım. Bir daha gelip yine ziyaret etmek istiyorum” diye konuştu. İSTANBUL (İHA)