- Kadıköy Gazetesi - https://kadikoygazetesi.com -

Bağdat Caddesi’nde Onbinler Cumhuriyet İçin Buluştu

        

Cumhuriyetimizin 90.Kuruluş yılı coşkusunu Kadıköy Bağdat Caddesi’nde kutlamak isteyen onbinlerce Cumhuriyet Sevdalısı, Fener alayı ve Cumhuriyet’e Bağlılık Yürüyüşü için Suadiye Işıklar da buluştu.

Her yıl geleneksel olarak düzenlenen  Cumhuriyet’e bağlılık yürüyüşü için saatler öncesinden Bağdat Caddesi’ne gelen katılımcılar, ellerinde Kadıköy Belediyesi’nin dağıttığı bayraklar,Atatürk posterleri ve  “Benim Cumhuriyetim,Cumhuriyet Benim” yazılı dövizlerle yürüyüşün başlamasını marşlar söyleyerek beklediler. Trafiğin kesilmesiyle Bağdat Caddesi’ni dolduran vatandaşlar, Türk Bayrağı ve Atatürk görselleriyle süslenen Cumhuriyet Tırı’nın arkasından yürümeye başladılar. Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk’ün ev sahipliğindeki yürüyüşe CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, CHP İstanbul İl Başkanı Oğuz Kaan Salıcı,CHP Milletvekilleri Kadir Gökmen Öğüt,Akif Hamzaçebi,Mahmut Tanal,duayen gazeteci Uğur Dündar,İstanbul Barosu Başkanı Ümit Kocasakal,sanatçı Yonca Evcimik ve binlerce Kadıköylü katıldı.İstanbul’un çeşitli ilçelerinden gelen on binlerce vatandaşın yoğun ilgi gösterdiği yürüyüşte,vatandaşlar sık sık “Yaşasın Cumhuriyet,bu daha başlangıç mücadeleye devam,Türkiye laiktir,laik kalacak sloganları attılar.
Yürüyüş güzergahı  boyunca önceki yıllardan farklı olarak Suadiye, Şaşkınbakkal, Erenköy ve Caddebostan’a  canlı DJ performansları ve sahne şovlarının  da büyük ilgi ile gördüğü yürüyüş boyunca, Cumhuriyet tırından renkli  ışık şovları ve  çeşitli marşlar çalınarak müzik yayının yapıldı.

BAŞKAN ÖZTÜRK’DEN CUMHURİYET’E BAĞLILIK YEMİNİ

On binlerce kişinin katıldığı Suadiye’den başlayan yürüyüş, Caddebostan’da sona erdi. Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk, yürüyüş korteji Caddebostan’a geldiğinde Cumhuriyet Tırı’na çıkarak,  Cumhuriyetimizin Kurucusu Ulu Önder Atatürk, Silah arkadaşları ve tüm şehitler için saygı duruşu  davet etti. Saygı duruşundan sonra hep birlikte İstiklal Marşı’nı söyleyen katılımcılara hitap eden Başkan Öztürk şunları söyledi:
“ Şimdi her zamankinden daha çok Cumhuriyete,demokrasiye,laik hukuk devletine sıkı sarılıyoruz. 90 yıl önce ülkemizden emperyalist güçleri kovarak bize bu vatanı ve cumhuriyeti armağan eden Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını ve bu uğurda can veren tüm şehitlerimizi saygıyla anıyoruz.90 yıl sonra cumhuriyetimizin sarsılmaya çalışıldığı zor bir sınav veriyoruz.Özgür basın,özgür işadamı,özgür düşünceye yer yok.Türk milleti kavramının tartışıldığı bu günlerde cumhuriyet ve demokrasiyi savunma yolunda ödün vermeyen ve özgürlüklerinden olan tüm yazar,sanatçı,asker,rektör ve öğrencilerimize buradan selam gönderiyoruz.Ama başımızı eğmeye de niyetimiz yok.Korku tünellerini parçalıyoruz.Aydınlık çok yakın.Gerçek bir bilim toplumu olma idealleri olan ve bir tek ağaç için,bir milleti uyandırmış gençlerimiz,önder kadınlarımız ve kalemi satın alınamayan yazarlarımız var.Sinmeyen,korkmayan, teslim olmayan yurt sevdalıları ve Atatürk devrimcileri var.Her zamankinden daha fazla umut doluyum.”
90 .Yıl kutlamaları,  Kadıköy Belediyesi’nin düzenlediği  Volkan Konak Konseri ile sona erdi.Konser için saatler öncesinden alanı dolduran vatandaşlar, Konak’ın şarkılarına eşlik ederek, Cumhuriyetimizin 90.Yaş coşkusunu yaşadılar.