- Kadıköy Gazetesi - https://kadikoygazetesi.com -

VİKO’dan “Meslek eğitimine destek, aydınlık geleceğe destek”

“Meslek eğitimine destek, aydınlık geleceğe destek”

 

 

“Meslek Eğitimine Destek Aydınlık Geleceğe Destek” projesi ile meslek eğitimine yönelik desteğine bir yenisini daha ekleyen VİKO ‘Samandıra Endüstri Meslek Lisesi Elektrik Laboratuarını kurdu. Törenle açılan laboratuvar sayesinde meslek lisesi öğrencileri mesleki eğitimlerini pratik beceriye dönüştürecek. 

 

Sürdürülebilir kalkınmanın, insana yatırım ve doğal kayakların bilinçli kullanımı ile gerçekleşeceğine inanan VİKO, bu yaklaşımını destekleyen kurumsal sosyal sorumluluk projelerini hayata geçirmeye devam ediyor. VİKO’nun 2002 yılından bu yana uyguladığı “Meslek Eğitimine Destek Aydınlık Geleceğe Destek” projesi kapsamında hayata geçen  Samandıra Endüstri Meslek Lisesi ‘Zayıf Akım Elektrik Laboratuarı’, 02 Ekim Salı günü düzenlenen törenle açıldı. Tören, VİKO Yönetim Kurulu Başkanı Cahit Durmaz, Genel Müdürü Nusret Kayhan APAYDIN, Sancaktepe Kaymakamı Feyzullah ÖZCAN, Sancaktepe Belediye Başkanı İsmail ERDEM, İlçe M.E.Müdürü Hüseyin AYDOĞDU, İstanbul M.E.M Şube Müdürü Erol Demir ile diğer VİKO yöneticilerinin katılımıyla gerçekleşti.

“ Meslek Liseli öğrencilerin teorik eğitimi pratik beceriye dönüşüyor “

VİKO, öğrencilerin teorik eğitimini pratik beceriye dönüşmesi ve eğitim gördükleri alanda uygulamalı eğitim imkanı bulmalarına katkı sağlamak üzere her yıl bir Endüstri Meslek Lisesine Laboratuar kuruyor. Geçtiğimiz yıllarda İSOV Dinçkök Endüstri Meslek Lisesi ve Atalar Endüstri Meslek Lisesine Elektrik Tesisat Laboratuarı kazandıran VİKO, Üçüncü Laboratuarı ise Samandıra Endüstri Meslek Lisesine kazandırarak mesleki eğitimine verdiği desteğin sürdürülebilirliğini pekiştirmiş oldu. Elektrik sektörüne paralel tüm uygulamaları mevcut olan bu laboratuarlar meslek lisesi öğrencilerinin teorik bilgilerini pratik becerilere dönüştürmesinde önemli katkılar sağlıyor

“ Ülkemiz İçin Daha çok bilgi, teknoloji ve iş sonuçları üretmemiz lazım “

 

Sancaktepe Kaymakamı Feyzullah ÖZCAN tarafından VİKO’nun mesleki eğitime sağladığı destekler nedeni ile kendisine takdim edilen plaketi kabulü sırasında söz alan VİKO Yönetim Kurulu Başkanı Cahit DURMAZ “ 50yıl önce Maçka Sanat Enstitüsü Kalıp Bölümünden mezun oldum. O zamanki şartlar daha zordu. Öğretmenlerimizin desteği ile güzel ülkemizin geleceği için var gücümüzle çalıştık bugünlere kadar geldik. Size tavsiyem mesleğinizi sevin, mesleğinize aşkla sarılın. Bilginin pratik uygulamaya dönüşmesi çok önemli. Bu laboratuvarla hem bilgilerinizi eyleme dönüştüreceksiniz hem de kendi gayretinizle mesleğinizde ilerleyeceksiniz. Hepimiz bu ülke için çalışıyoruz ve ülkemizin daha iyi yerlere gelmesi için daha çok bilgi, daha çok teknoloji ve iş sonuçları üretmemiz lazım “ dedi.

 

 

“İş ve Sosyal Yaşamlarına “Destek” İçin Koçluk Yapıyorlar “

 

Proje kapsamında ayrıca, Meslek Lisesi Memleket Meselesi projesinin özel sektördeki diğer şirketlere devrolması ile oluşan program kapsamında VİKO çalışanları meslek lisesi öğrencilerine koçluk yapıyor. Programın hedefi Meslek lisesi öğrencilerinin kişisel gelişimlerine destek olmanın yanı sıra iş ve sosyal hayata hazırlanmalarına katkı sağlamak. ÖSGD öncülüğünde iki yıl boyunca sürdürülecek projede VİKO’da çalışan 13 Mühendis, 52 meslek lisesi öğrencisine zaman yönetimi, proje geliştirme, iş etiği, problem çözme ve sorumlu vatandaşlık gibi modüller koçluk yapacak. Birinci yılı tamamlanan projede programa dahil olan öğrencilere staj ve burs imkanları da tanınıyor.