- Kadıköy Gazetesi - https://kadikoygazetesi.com -

Barış elçileri yola çıktı

 

Cansuyu Kurban ekipleri ülkelere doğru hareket etti

 

Dünyanın birçok bölgesinde Kurban çalışması yapacak olan Cansuyu Yardımlaşma Derneği ekipleri yardıma muhtaç ülkelere doğru gitmeye başladı. Cansuyu ekipleri, hayırsever halkımızın vekaletle bağışladığı kurbanların etlerini ihtiyaç sahibi Müslümanlara dağıtacak. İslam’ın ilk yıllarında Müslümanlara kucak açan Habeşistan Kralı Necaşi’nin ülkesi olan Etiyopya’ya ilk ekip ulaştı.  Dünyanın en büyük mülteci kampı olan Kenya Dadabad Kampına da ulaşan Cansuyu ekibi Kurban hazırlıklarına başladı.

 

***

 

Arakan’dan Moro’ya Afrika’dan Uzakdoğu’ya, Balkanlar’dan Ortadoğu ülkelerine kadar savaş, işgal, doğal afet mağduru coğrafyalar başta olmak üzere farklı ülkelerde kesilecek kurbanlar için Cansuyu ekipleri yola çıktı.  İlk ekip İslam tarihinin sembol isimlerinden olan Kral Necaşi’nin ülkesi Etiyopya’ya ulaştı. Çad ve Kamerun’da yardım çalışması yapacak olan ekibin yanı sıra dünyanın en büyük mülteci kampı olan Kenya Dadabad Kampına da ulaşan Cansuyu ekibi Kurban hazırlıklarına başladı.

 

ÇAD VE KAMERUN EKİPLERİ BİNLECE KURBAN KESİP SU KUYUSU AÇACAK

 

Çad ve Kamerun’da yardım çalışması yapacak olan 2 ayrı ekip Etiyopya’nın başkenti Addis Ababa’da bir araya geldi.  Tarihte Beledi Sudan olarak yer alan Orta Afrika bölgesine gittiklerini ifade eden Cansuyu Kamerun Yardımları Koordinatörü Musa Öztürk; “Kurban Organizasyonu kapsamında ülkenin en sıkıntılı yerlerine, köylerine kasabalarına gitmeyi ve “gerçek muhtaçlara” ulaşmayı hedefliyoruz. Önceliğimiz yetimhaneler ve eğitim kurumlarıdır burada. Ayrıca 22 adet yeni su kuyusunu açacağız. Bölgede su kuyusunun önemi oldukça fazla. Kurban ve su kuyusu çalışmasına ilave olarak, Türkiye ile Bölge arasındaki bağların güçlenmesi içinde çalışma yapacağız. Bölge halkının derdi ile dertlenip, Türkiye’nin selamlarını ileteceğiz” şeklinde konuştu. Cansuyu Çad Yardımları Koordinatörü İsmail Akduman da yaptığı değerlendirmede binlerce insana kurban ulaştırmanın yanı sıra 12 yeni su kuyusu da açarak mazlum ve muhtaç Afrikalıların yüzlerini güldürmeyi hedeflediklerini ifade etti.

 

TÜRK BÜYÜKELÇİ: “BİZİM ÖNÜMÜZÜ AÇIYORSUNUZ”

 

Kenya’ya ulaşan ilk ekip ise öncelikle Türkiye’nin Kenya Büyükelçisi Avni Ersoy’u ziyaret ederek kurban organizasyonu hakkında bilgilendirdi. Cansuyu Dış İlişkiler Koordinatörü ve Doğu Afrika Kurban Sorumlusu Şerafettin Mollaoğlu,  Cansuyu’nun Doğu Afrika’da yaklaşık 3 bin büyük baş kurban keseceğini ifade ederek; “Ekiplerimiz bölgelere doğru hareket etmeye başladı. Kurbanlıklar gelen bağışlara göre alınıyor. Büyükelçiliğimizin çalışmaları da bizi oldukça rahatlatmaktadır” derken Büyükelçi Ersoy ise Cansuyu’nun Kenya’da gönül elçisi olduğunu ifade ederek; “Türkiye halkının yardımseverliği bize burada onur kaynağı oluyor. Siz bizim yüz akımızsınız. Sizler de bizim çalışmalarımızın önünü açıyorsunuz” dedi.

KURBAN BAĞIŞI NASIL YAPILIR?

 

Bir yıl boyunca evlerine hiç et girmeyen ihtiyaç sahiplerine, hayırseverlerin kurbanlarını ulaştıracak olan Cansuyu, bu yıl ülke ve bölgelere göre üç farklı kurban bedeli belirledi.Buna göre belirlenen kurban bedelleri şöyle; Nijer, Burkina Faso, Mali, Çad, Kamerun, Cibuti, Somali ve Kenya’nın dahil olduğu Afrika grubu 250 lira, Pakistan, Moro, Afganistan’ın bulunduğu 1. Asya grubu 300 lira, Arakan, Kırgızistan, Çeçen Kampları ve Bangladeş’in bulunduğu 2. Asya grubu 350 lira, Türkiye, Mısır, Suriye kampları, Filistin Kampları, Bosna Hersek, Arnavutluk ve Makedonya grubu 490 lira ve Gazze 700 lira olarak belirlendi.  Hayırseverler, kurban bedellerini Ziraat Bankası, Vakıfbank, Türkiye Finans, Kuveyt Türk  şubelerindeki CANSUYU KURUMSAL TAHSİLAT hesaplarından ve PTT’deki posta çeki hesabına havale yoluyla ya da www.cansuyu.org.tr internet adresinden kredi kartı yolu ile de gerçekleştirebilecek.  Ayrıca isteyenler kurban bedellerini makbuz karşılığı derneğin 22 ildeki temsilciliklerinden elden teslim edebilecek. Derneğin Genel Merkez iletişim numarası şöyle; 0312 285 20 03