- Kadıköy Gazetesi - https://kadikoygazetesi.com -

Lütfen Dikkat! Bu Bayram Trafik Can Almasın

 

Ülkemizde 2012 yılında karayollarında meydana gelen kazalar nedeni ile 3.750 kişi hayatını kaybetmiş, 268.079 kişi yaralanmıştır. Geçtiğimiz ramazan bayramında sadece 4 günde 64 kişi yaşamını yitirmiş, 540 kişi de yaralanmıştır. 

Bayram nedeni ile yola çıkan sürücülerimizi uyarıyor, kurallara uymaya çağırıyor, yetkililerin de daha fazla özen ve dikkatle çalışacağına inanıyoruz. 

Bayram tatili ile birlikte trafik kazaları açısından riskli günlere giriyoruz. TÜİK’in 2012 yılı istatistiklerine göre trafik kazalarının % 88’i sürücüden kaynaklı% 9.75’i yayaya bağlı nedenlerden,  % 0,62’si ise yol kusurlarından kaynaklanmaktadır.

Kazalarda, ağır tonajlı araçların neden olduğu trafik kazası oranı % 31, otomobillerin neden olduğu trafik kazası oranı ise % 60 olmaktadır.

İnsana bağlı trafik kazalarının sebepleri arasında başta gelen hususlar; aşırı hız, hatalı sollama, direksiyon başında uyuma ve emniyet kemeri takılmamasıdır. 

Ölümlü kazalarda emniyet kemeri kullananların % 24’ü hiç zarar görmeden kazayı atlatmaktaemniyet kemeri kullanmayanlarda bu oran % 6’ya kadar düşmektedir. Emniyet kemeri kullanımının zorunlu olduğu ülkelerde ölüm ve yaralanma oranları, kullanımın zorunlu olmadığı ülkelere göre % 40 daha az olmaktadır.

TRAFİK KAZALARINI EN AZA İNDİRMEK İÇİN:

Araç Bakım ve Periyodik Muayeneleri zamanında yapılmalıdır 

Kazalara sebep olan araç arızalarının önlenmesi için araç bakımlarının ve periyodik muayenelerinin zamanında yapılması gerekir.

Araçlarında LPG yakıtı kullanan sürücülerin, iki yılda bir Makina Mühendisleri Odası LPG/CNG Gaz Sızdırmazlık Araç Kontrol İstasyonlarında araçlarını kontrol ettirmeleri gerekir. LPG’li araç sürücüleri, araçlarından gaz kokusu gelmesi durumunda bu kontrolü iki yıl dolmadan da ücretsiz olarak istasyonlarımızda yaptırabilirler.

Araçların fren, balata, lastik, ön takım, elektrik sistemi, hidrolik sistemi, motor yağı, anti friz vb. konularındaki bakımları da yetkili servislerde mutlaka yapılmalıdır.

Araçlarımızdaki ekipmanlar eksiksiz olmalıdır 

Araçlarınızdaki ilk yardım çantası, üçgen reflektör, yangın söndürme cihazı gibi önem arz eden ekipmanların yola çıkmadan önce tam ve eksiksiz olduğunu kontrol edilmelidir.

Buzlanma ve kar yağışı gibi nedenlerle oluşabilecek kazaları önlemek için araçlarında mutlaka zincir bulundurmalıdırlar.

Yollarımızdaki tadilat çalışmalarına dikkat edilmeli 

Yeni yol yapımı ve yol tadilatlarındaki ikazların yeterli olmaması nedeniyle üzücü kazaların meydana geldiği bir gerçektir. Bu kısımlardaki uyarıcı ve ikaz levhalarının eksiksiz bir şekilde konulması ve dış etkenlerden (rüzgar, kar, yağmur, insan müdahalesi vb.) etkilenmeyecek şekilde sabitlenmesi gerekmektedir.  

Yol bakım ekipleri bayramda olabilecek üzücü kazaların sonuçlarını en aza indirmek için;  ilk yardım ekipleri ise can kayıplarını en aza indirmek için trafiğin yoğun olacağı bayram tatilinin başladığı ilk ve son günlerinde hazır beklemelidirler.

İnsan faktörü nedeniyle meydana gelebilecek trafik kazalarını en aza indirmek için bayram tatilinde şehir dışına çıkacak sürücülerin emniyet kemeri takmaları, hız sınırına uymaları, yorgun, uykusuz vealkollü araç kullanmamaları ve hatalı sollama yapmamaları gerekir. Yayalarımızın da yollardaki seyahatleri sırasında trafiğe ve trafik kurallarına azami dikkat etmesi çok önemlidir, özellikle yoldan karşıya geçişlerde ve karanlık yollarda bu dikkat daha da önemlidir.  

İlgili makamlarca gerekli önlemlerin alınacağı ümidi ile bütün yurttaşlarımızın bayramını kutlar kazasız, güvenli yolculuklar dileriz. 

 

TMMOB  

Makina Mühendisleri Odası
İstanbul şubesi