- Kadıköy Gazetesi - https://kadikoygazetesi.com -

Modern hat sergisi sanatseverleri bekliyor.

ÖNDER sanatın ve sanatçının yanında olmaya devam ediyor.
Geleneksel hat çizgisini modern bakış açısıyla yorumlayan Hattat Bilal Akkaya’nın ÖNDER’in hamiliği, Kuveyttürk ve Milli Saraylar’ın desteği ile hazırlanan modern hat sergisi sanatseverleri bekliyor.
Faaliyetlerini yurt dışında da sürdüren Bilal Akkaya 1988 yılından bu yana reklam sektörü ve sanat dünyasında faaliyet gösteriyor. Akkaya, geleneksel hat çizgisini modern bakış açısı ile yorumlayarak hat sanatını yeni bir üslup ile toplumla buluşturuyor.
Çizginin Zarafeti ismi ile ÖNDER’in hamiliğinde hazırlanan serginin açılışı 29 Temmuz Pazartesi günü Dolmabahçe Sanat Galerisi’nde yapılacak. Sergi 29 Temmuz- 12Ağustos tarihleri arasında gezilebilecek.

Bilal Akkaya Kimdir?

1964 yılında, Zonguldak’ın Devrek ilçesinde doğan Bilal Akkaya, ilk ve orta öğretimini 1984’te Adapazarı’nda tamamladı. Lisede iken, Hattat Ali Rüştü Oran’dan İskenderpaşa’da hat dersleri almaya başladı. Yedi yıl boyunca hat eğitimi gören sanatçı, sülüs, nesih ve rik’a hatlarını meşk etti ve Süleymaniye Camisi imamlarından Hattat Saim Özel’den icazet aldı. 1985 yılında, İslami ilimler alanında eğitim almak üzere Suriye’ye gitti. Burada, öğrencilere hat dersleri verdi. Üniversite eğitimini işletme alanında tamamlayan Bilal Akkaya, 1988 yılından bugüne, reklam sektörü ve sanat dünyasında faaliyet göstermektedir. Sanatçı, geleneksel hat sanatı çizgisini, modern bir bakış açısı ile yorumlayarak, klasik hat meşki kullanımından farklı, orijinal ve yenilikçi tasarımlar oluşturmaktadır.