- Kadıköy Gazetesi - https://kadikoygazetesi.com -

MEMURLAR İŞ GÜVENCENİZE SAHİP ÇIKIN

Bugün gazetesinde yer alan bir haber memurların iş güvencesinin ellerinden alınmasına yönelik atılan adımları bir kez daha gözler önüne serdi. Gazetede yer alan habere göre, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nda memurların işten çıkarılmalarını zorlaştıran disiplin kurallarının yeniden düzenlendiği belirtildi.

 

Haberde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı başta olmak üzere ekonomi kurmaylarının başlattığı çalışma, kanunun bütünüyle değiştirilmesi yerine disiplin suçu işleyen ve çalıştırılamayan memurların memuriyetten atılmalarını kolaylaştıran kısmi değişiklik üzerinde durulduğu ifade edildi.

 

Henüz sendikalarla paylaşılmayan ve taslak şeklinde gündeme gelen çalışmaya göre, halen örneğin iki defa üst üste para cezasına çarptırılan memurların görevden alınması yerine bu sayının bire indirilmesi gündeme gelebilecek. Aynı şekilde üç kez kınama cezası alanlara uygulanan memuriyetten atma şartı iki kınamaya düşürülebilecek.

 

Bu haber üzerine Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı bugün yazılı bir açıklama yaparak haberi yalanlamaya çalıştı. Ancak yapılan açıklamada “Geniş kapsamlı yürütülen bu çalışmaların bir ayağı da sözleşmeli olarak görev yapan kamu görevlilerinin kadro sorunudur. Hal böyleyken ve henüz daha ilgili taraflarla görüşülmeden kamu görevlilerinin iş güvencesini ortadan kaldıran ya da azaltan şekilde bir düzenleme yapılıyor yolundaki haberler gerçeği yansıtmamaktadır” denilerek kendilerini ele vermişlerdir. Nitekim böyle bir çalışma yoksa ilgili taraflarla neyi görüşeceksiniz? Her gün kamu çalışanları aleyhinde verdiğiniz demeçlerin ve yeni düzenlemeler yapacağınızı ilan etmenizin sebebi nedir? Böyle bir şey yoksa memuru rencide eden beyanlarınızın maksadı nedir? Kapalı kapılar artında ne tür çalışmalar yapıyorsunuz? Basına bu bilgileri kim ve hangi maksatla sızdırıyor? Bilindiği üzere “Ateş olmayan yerden duman çıkmaz”.

 

Memurun iş güvencesinin elinden alınmasına yönelik kapalı kapılar ardında yapılan çalışmaların bugün artık gün yüzüne çıktı. AKP iktidarının geldiği günden beri aklının bir köşesinde tuttuğu ve zaman zaman gündeme getirerek nabız yokladığı memurun iş güvencesinin kaldırılması konusu son dönemde iyiden iyiye hükümet çalışmalarının üst sıralarına çekilmiş görünmektedir. Yıllardan beri uyardığımız dikkat çekmeye çalıştığımız konu yavaş yavaş ısıtılarak kamuoyuna sunulmaktadır. 657 sayılı Devlet Memurları Kanununda memura kısmi iş güvencesi sağlayan hükümler yalnızca disiplinle ilgili bölümde yer almaktadır. Kaldı ki, memurların şu anda da sınırsız bir iş güvencesi yoktur. Disiplin hükümlerini değiştirerek memurun tarih boyunca en büyük kazanımı olan iş güvencesini yok etmek isteyenler Türkiye Kamu-Sen’in çelikleşmiş iradesini ve 2,5 Milyon memurun haklı tepkisini karşılarında bulacaklardır. Bu noktada bütün memurları atılan bu sinsi adımlar karşısında dikkatli olmaya ve iş güvencelerinin korunması için ortak hareket etmeye  çağırıyoruz.

 

Türkiye Kamu-Sen ve Türk Eğitim-Sen

  İstanbul İl Başkanı 

Yrd. Doç. Dr. M. Hanefi Bostan