- Kadıköy Gazetesi - https://kadikoygazetesi.com -

İlk Yerli Elektrikli Otomobil Görücüye Çıktı!

Türkiye’nin ilk yerli elektrikli otomobili, görücüye çıktı. 8 saatlik şarj ile yaklaşık 280 km yol yapabilen otomobilin fiyatı ise 120 bin TL.

Teknolojisi ve üretimi Derindere Motorlu Araçlar’a (DMA) ait Türkiye’nin ilk yerli elektrikli otomobili basına tanıtıldı. Aracın elektronik beyin üniteleri ve buna ait yazılımları tamamen DMA tarafından geliştirilen elektrikli otomobil, tek şarj ile yaklaşık 280 km yol yapabiliyor. Türkiye’nin “ilk ve tek” TSE Tip Onay Belgesi’ne sahip olan elektrikli otomobil, şehir şebekesinin her yerinden temin edilebilen 220 V kaynak ile yaklaşık 8 saatte tam olarak şarj edilebiliyor. Elektrikli otomobilin satış fiyatının 120 bin TL, kiralama fiyatının ise aylık 900 Euro seviyesinde olacağı açıklandı. Yüzde 100 elektrikle çalışan otomobil aylık 100 ve yıllık ise 1200 adet üretilecek.

Yerli otomobilin tanıtım toplantısı Haliç Kongre Merkezi’nde gerçekleştirildi. Toplantıya DMA Yönetim Kurulu Başkanı Önder Yol, DMA Yönetim Kurulu Üyesi Özkan Derindere ve AR-GE ve Üretim Direktörü Alper Baykut katıldı. Toplantıda konuşan Özkan Derindere, ilerideki amaçlarının yepyeni bir yerli otomobil yapmak olduğunu belirterek, “Bu aslında bütün sanayicilerin rüyasıdır. Niye olmasın diyebiliriz” dedi.

Derindere, bir soru üzerine “Bataryalarda herhangi bir kiralama ücreti yok” derken, üretim kapasitesiyle ilgili bir soru üzerine de, “İlk etapta 100 adet aracımız piyasaya sunulmaya hazır. Bundan sonraki süreçte aylık 100, yıllık da 1200 adet hedef belirledik. Ancak talepler daha yüksek gelirse bunun yukarı çekilmesi mümkündür. En az 3-4 aylık bir çalışma gerekiyor” diye konuştu.
“Şu anda hem çevre duyarlılığı açısından, hem de ekonomik olarak birçok kitle var bu arabaya sahip olmak isteyen” diyen Derindere, “Bu işin devamını getireceğiz. Yılmak gibi bir derdimiz yok. Kafamızda çok proje var” şeklinde konuştu.

Özkan Derindere, devletten çeşitli teşvik beklentileri olduğunu da ifade ederek, “Çünkü gelecekte bu araçtan üreteceksek devletin de yanımızda olduğunu hissetmemiz gerekiyor. Bildiğimiz kadarıyla devlet tarafından pek çok çalışma yapılıyor. Şu anda ÖTV indirimi var. Bu araçlarda ÖTV indirimi yüzde 3. Bandrol alınmıyor ve çeşitli çalışmalar kulağımıza geliyor. Köprülerden bedava geçiş yapılacağı, İSPARK’larda yer verileceği, İDO’nun ücretsiz hizmet vereceği gibi birçok çalışma şu anda yapılıyor” dedi.

Özkan Derindere aracın satış fiyatının 120 bin TL, kiralama bedelinin aylık 900 Euro olacağını belirtirken, şu an için yabancı firmalardan gelen talebin daha fazla olduğunu ifade etti.
DMA Yönetim Kurulu Başkanı Önder Yol ise ilk yerli elektrikli otomobili basına tanıttı. Yol daha sonra direksiyona geçerek, aracın ilk test sürüşünü gerçekleştirdi. İSTANBUL (İHA)