- Kadıköy Gazetesi - https://kadikoygazetesi.com -

Bağımlılığa Karşı Birlik Olmalıyız!

Türkiye Yeşilay Cemiyeti Genel Başkanı Prof. Dr. M. İhsan Karaman yılbaşında 30 gencin alkol komasına girerek hastaneye kaldırılması ve alkollü araba kullanan 1242 sürücünün sürücü belgesine el konulması konusunda “Eğer dur demeyi bilmiyorsak, bağımlılığın pençesine düştüğümüzün kanıtıdır. Dünya’nın pek çok ülkesinde bu anlamda ciddi uygulamalar başlatıldı. Bağımlılığa dur diyebilmek için illa yasağa ihtiyaç olmamalı. Sağlıklı nesiller için öğretmenler, aileler, yöneticiler ve toplumun sorumlu fertleri birlik olmalı ve bağımlılığa karşı ciddi bir mücadele başlatmalıyız” dedi.

 

İstanbul’da Yılbaşı gecesi trafik kazalarında 3 kişi hayatını kaybetti, 22 kişi yaralandı. 5 bin polisin görev yaptığı denetimler ile alkollü 1242 sürücünün ehliyetine el konuldu. İstanbul’daki en üzücü olaylardan biri de 30 gencin oluşturduğu bir grubun toplu olarak alkol komasına girerek hastaneye kaldırılması oldu. Zamanında yapılan müdahaleler ile 30 genç olayı can kaybı olmadan atlattı.

 

Önceki yıllara oranla İstanbul’da daha az üzücü olayın yaşanmış görünmesine rağmen eldeki raporların Türkiye’nin gerçek tablosunu ortaya koymadığını söyleyen Türkiye Yeşilay Cemiyeti Genel Başkanı Prof. Dr. M. İhsan Karaman ”Gelişmiş toplumların en tehlikeli hastalığı olan bağımlılığın pençesindeyiz. Bu sadece alkol, sigara bağımlılığı değil. Yeni nesiller artık farklı bağımlılıklarla karşı karşıya. Yılbaşı gecesi İstanbul’da 1242 sürücünün alkol denetimlerinde ehliyetlerine el konulabiliyor ise, sadece kendimize değil, karşımızdakilere vereceğimiz zararın da farkında değiliz demektir.  31 Aralık gecesi gerçekleşen olaylar aslında bir farkındalığın başlangıcı olmalı. Medyada bu kadar uyarıya rağmen aynı grubun üyesi 30 gencimiz alkol komasına girebiliyor ise bu sadece o gençlerin bilinçsizliği değil aile ve öğretmenlerin de kendilerini sorgulama zamanının geldiğinin bir göstergesidir. Eğer geleceğe sağlıklı düşünen, sağlıkla karar veren ve toplumun yararını gözeten bireyler yetiştirmek istiyorsak bu tüm toplumun sorumluluğudur”  dedi.

 

 

 

“Rusya’da alınan karar bir milletin kendi ile yüzleşmesidir!”

 

Tüm dünyada geçtiğimiz 10 senede bir uyanışın olduğunu ve farklı ülkelerde alkol, sigara ve her tür bağımlılığa karşı sert mücadeleler başlatıldığını vurgulayan Yeşilay Genel Başkanı Karaman, ” Rusya’da Saat 23.00’den sonra alkol satışının yasaklanması aslında bir milletin kendi ile yüzleşmesi ve bu yüzleşme sonrasında sağlıklı bireyler ve aileler için attığı bir adımın göstergesidir. Türkiye’de de böyle bir yüzleşme için yasağa gerek olmamalı. Yılbaşındaki üzücü tablo bir uyanışın başlangıcı olmalı. Artık aileler, öğretmenler, yöneticiler ve toplumun sorumlu bireyleri olarak gençlerimizi bağımlılıkların pençesinden kurtaracak somut adımlar atmamızın zamanı gelmiştir. Bu mücadelede el ele verip birlik olmalıyız” dedi.

 

Türkiye Yeşilay Cemiyeti, 2013 yılını bağımlılıklarla mücadele için bir dönüm noktası olarak belirlerken, yaptığı açıklamada yıl boyunca toplumun değişik kesimlerine yönelik farkındalık, bilinçlendirme ve bağımlılıklarla mücadele kampanyalarının başlatılacağını ilan etti.