- Kadıköy Gazetesi - https://kadikoygazetesi.com -

Tarihi Kentler Birliği’den Kadıköy’e 3 Ödül!

Kadıköy Belediyesi, Tarihi Mirasa Sahip Çıkma projeleriyle ödül kazandı

 

 

Kadıköy Belediyesi, 48 belediyenin 34 proje ve 30 uygulama ile katıldığı “Tarihi Kentler Birliği Tarihi ve Kültürel Mirası Koruma Proje ve Uygulamalarını Özendirme Yarışması”nda 3 proje ödülü kazandı.

 

Tarihi Kentler Birliği Encümeni’nin değerlendirmeleri i sonucunda, üye belediyelerin kültürel miras ile tarihi kent dokularını koruma-yaşatma amaçlı toplam 64 proje ve uygulamayla aday oldukları yarışmada Kadıköy Belediyesi, Tarihi Fransız Kilisesi’nden Kültür Merkezi’ne Projesi, Tarihi Çeşmelerin Restorasyon Projeleri ve Karikatür Evi Restorasyon Projeleri ile ödüle layık görüldü.

Ödüller, 19 Ekim 2012 tarihinde Antalya’da yapılan  Restorasyon, Renovasyon ve Kültür Mirasının Korunması temalı YAPEX Fuarında, yarışmaya katılan bütün projelerin yer aldığı sergi ve törende verildi.

 

FRANSIZ KİLİSESİ, ÇEŞMELER VE KARİKATÜR EVİ ÖDÜL GETİRDİ

 

Kadıköy Belediyesi,Yeldeğirmeni’nde bulunan Notre Dame Du Rosaire Kilisesi Restorasyon Projesi, Karikatür Evi Restorasyon Projesi ve 5 Tarihi Çeşmenin Restorasyon Projesi ile 3 ödüle layık görüldü.

 

Fransız Notre Dame du Rosaire Kilisesi :1895 yılında inşa edilen; okul, manastır ve kilise birimlerinden oluşan yapı kompleksinde yer alan Notre Dame Du Rosaire Kilisesi, Yeldeğirmeni Sit Alanında yer almaktadır. 1913 yılında 20 rahibenin görev yaptığı kilisede 360 öğrenci okumaktaydı. Günümüzde atıl durumdaki tescilli yapının projesi, ‘Kültür Merkezi’ olarak kullanılmak üzere, binanın tarihi niteliğine zarar vermeyecek şekilde hazırlandı.  Kadıköy Belediyesi, mülkiyeti çok parçalı olan binayı, satın alarak, Rasimpaşa-Yeldeğirmeni Mahalle Yenileme Projesi kapsamında kilisenin restorasyonu hazırlandı.Kültür Merkezi olarak planlanan kilise, Yel değirmeni sakinleri kültür ve sanat etkinlikleriyle buluşturacak.

 

İkinci Ödül Sürmeli Ali Paşa, Ayrılık, Su Terazisi, Hasan Rıza Paşa, Ladikli Ahmet Ağa Çeşmeleri Restorasyon Projeleri’ne Kadıköy’deki tarihi çeşmelerin restore edilerek kullanıma açılması, böylece tarihi kültürel mirasın korunarak yaşatılmasının amaçlandığı proje ile Sürmeli Ali Paşa, Ayrılı, Su Terazisi, Hasan Rıza Paşa, Ladikli Ahmet Ağa Çeşmeleri’nin restorasyonu yapılacak.  17 ve 19 ncu  yüzyıllar arasında yaptırılmış olan çeşmelerin restorasyonu ile eski mahalle dokusunun yaşatılması hedefleniyor. Mülkiyetleri Kadıköy Belediyesi ve Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne ait çeşmelerin restorasyonu için Kadıköy Belediyesi, İstanbul 5 Numaraları Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Müdürlüğü ve Vakıflar Genel Müdürlüğü ile işbirliği yapacak. Ancak tüm  finansmanı Kadıköy Belediyesi sağlıyor.

Karikatür Evi Restorasyon Projesi de ödül getirdi

 

Orijinal kullanımı ev olan tescilli yapı halen atıl durumdadır. Restorasyonun ardından halkın kullanımına sunulacak kamusal bir mekân amaçlanmaktadır. Kadıköy Belediyesi’nin tam karşısında bulunan ev, Karikatür Evi olarak hizmet verecek. Karikatür sanatı ile halkı buluşturmayı, karikatüre karşı ilgiyi artırmayı amaçlayan projenin finansmanı tamamen Kadıköy Belediyesi tarafından karşılanacak.