- Kadıköy Gazetesi - https://kadikoygazetesi.com -

Kanuni ve Muhteşem Yüzyıl’ı anlattı

‘Talha Uğurluel ile İnteraktif Konferanslar Dizisi’, bu haftaki söyleşide son zamanlarda  “Muhteşem Yüzyıl” dizisi ile gündem olan padişahlar ve harem konusunda önemli noktalara değindi.

Pendik Belediyesinin düzenlediği ve sezonun yeni söyleşilerinden olan ‘Talha Uğurluel ile İnteraktif Konferanslar Dizisi’, bu haftaki söyleşide son zamanlarda “Muhteşem Yüzyıl” dizisi ile gündem olan padişahlar ve harem konusunda önemli noktalara değindi. Pendiklilerin yoğun katılımıyla gerçekleştirilen söyleşide konuşan tarih araştırmacısı Uğurluel, Kanuni dönemi hakkında yıllarca süren araştırmalarını masaya yatırdı. Konuşmasında Kanuni ve Hürrem Sultan hakkında “Muhteşem Yüzyıl” dizisi ve senaristlerine sık sık göndermelerde bulunan Uğurluel, padişahlar ve harem tanıtılırken dizi senaristlerinin Topkapı Sarayı’nı dahi araştırma lüzumunda bulunmamış olduklarını belirterek, “Eğer Topkapı sarayındaki harem bölümünün sorumlularına gitme ve bilgilenme lutfunda bulunsalardı, harem konusunu bu derece çarpıtamazlardı. Harem, Hürrem Sultan ve diğer padişah eşlerinin entrikalar çevirdiği yerler asla değildir” dedi.

Tarihimize yapılan büyük iftira

Özellikle Kanuni Sultan Süleyman’ın 40 yılı aşan saltanat süresinde toplamda en fazla bir veya bir buçuk yıl sarayda kaldığını belirten Uğurluel, “Diğer zamanı seferlerde at sırtında, çoğunlukla da Edirne’de geçmiştir. Kanuni’nin ölümü dahi bir sefer sırasında Zigetvar Kalesi’nin dibinde olmuştur. Böyle bir cihan padişahını kadın düşkünü göstermek tarihimize yapılan büyük iftiradır” dedi.