- Kadıköy Gazetesi - https://kadikoygazetesi.com -

Kadıköy-Kartal Metro İnşaatındaki kazı işlemi bitti

Maltepe Altayçeşme 13. şaftında 02 Nisan 2011 tarihinde gerçekleştirilen son patlatma ile Kadıköy- Kartal Metro tünelindeki patlatmalı kazı işlemleri sona erdi. Son patlatma ile Kadıköy-Kartal metro inşaatının en önemli safhası tamamlanmış oldu.

Kazı araçlarıyla 20 yılda bitirilebilecek olan metro tünel kazısı, Prof. Dr. Ali Kahriman’ın uyguladığı patlatma mühendisliği teknikleri ile iki yıl gibi kısa bir sürede sonuçlandırıldı. Söz konusu çalışma ile hem maliyet hem de zamandan büyük bir tasarruf sağlandı. Patlayıcı mühendisliği teknik verilerinin kullanılması sayesinde, yerleşim yerlerine yakın yapılan patlatmalar sonucu ortaya çıkan titreşimlerin, binalara hiçbir zarar vermemesi de sağlandı.

Öte yandan Türkiye’de ilk defa Prof. Dr. Ali Kahriman tarafından Okan Üniversitesi’nde başlatılan patlayıcı mühendisliği yüksek lisans programında eğitim alan öğrenciler de, tüneldeki son patlatma çalışmalarında teknik uygulamalarını da gerçekleştirerek mezun oldu.

 

Patlatma mühendisi, Prof. Dr. Kahriman

Prof. Dr. Ali Kahriman 02 Nisan 2011 tarihinde gerçekleştirilen son Kadıköy- Kartal metro patlatmalı kazı çalışmaları sırasında CHP İstanbul 1. Bölge Aday adaylığını açıklayarak maden ve enerji gibi pek çok alanda gerçekleştireceği yeni projeleri ile bilgi ve birikimini CHP ve ülke hizmetine sunmaya hazır olduğunu belirtti.

Türkiye’nin ihtiyacı olan enerji ve maden, tünel ve metro, baraj yapımı gibi alanlarda hizmet vermeye aday olduğunu belirten Prof. Dr. Ali Kahriman, maden ve enerji gibi  ülkemizin doğal kaynaklarının kullanıma açılması gerçekleştireceği yeni projeleri ile Türkiye’nin yeniden imarı için çalışacağını ve bu çalışmalar ile geniş çaplı bir istihdam yaratma konusunda da iddialı olduğunu belirtti.

Türkiye Patlayıcı Mühendisliği Derneği kurucusu ve Başkanı, aynı zamanda Uluslararası Patlatma Mühendisleri Cemiyeti’nin de (ISEE) komite üyesi olan Prof. Dr. Ali Kahriman, tünel, metro, baraj kazıları, patlatma mühendisliği ve patlatmanın çevresel etkileri, maden ve enerji konularında Dünyanın önde gelen bilim adamları arasında yer alıyor.