Slot Siteleri

SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZ

MOBİL UYGULAMALARIMIZ

Kadıköy Gazetesi

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:
Anasayfa Genel Manşet

Moda’ya ve Kadıköy’lülere hayırlı olsun…

Yayınlanma:
ABONE OL

Özel Haber: Adem Giden

Çoğu kez tartışmalara neden oldu, Modalıların hassasiyetlerini ve reflekslerini en yüksek derecede gösterdiği yer haline dönüştü. Moda Bostanı, Kadıköy’ün en yeşil ve prestijli yaşam alanlarından biri olmaya hazırlanıyor. Kadıköy Belediyesi düğmeye bastı, ilk tepkiler çok olumlu! Diğer yandan Kadıköy Belediyesi ile Evlendirme Dairesi arasındaki tartışmalı otopark alanı için Kadıköy Gazetesi’nin “altı yer altı otoparkı, üstü yeşil alan ve dinleti alanları, bir kısmı da yarım asrın ihtiyacı Hükümet Konağı olsun” önerisi akıllara geldi. Kadıköy Belediyesi’nin örnek adımı, istenildiğinde çok güzel projelerin konuşulup hayata geçirilebildiğini ortaya koydu.

“İmara açılacak, otopark gelecek” tartışmaları son buluyor, yerini çok güzel yorumlara bırakıyor. Moda Bostanı “Hem yeşil alan, hem de topluma çok yararlı, tertemiz donatı alanlarına dönüşüyor. Şimdiki Caferağa Muhtarlığı yanında bulunan ve aynı zamanda deprem toplanma alanı olan 3.800 metrekarelik Bostan; içerisinde 112 acil noktası, çocuk yuvası ve muhtarlık hizmet bölümünün de oluştuğu çelik konstrüksiyon ile önemli bir sosyal merkeze dönüşecek. Çelik konstrüksiyon, deprem riski nedeniyle tercih edilirken 112 acil noktası da, Moda trafiğinde ambulansların gecikmesinden kaynaklanan ölümlere engel olmayı hedefliyor. Modalıların ilk tepkileri çok olumlu ve destek önerileri de geliyor.

MUHTAR ZEYNEP AYMAN: AYKURT NUHOĞLU VE EKİBİNE TEŞEKKÜR EDİYORUM…

Kadıköy Gazetemize özel açıklamalarda bulunan, aynı zamanda Moda Bostanı için uzun yıllar emek veren ve sorunları gidermek, fonksiyonel alan oluşturmak adına büyük çabalar gösteren Caferağa Mahallesi Muhtarı Zeynep Ayman şunları ifade etti;

Moda Bostanı’nın yıllardır süren problemi vardı,  Kadıköy belediyesinin bürokratik işlemler sonrası Mayıs ayında kiralayabildi. “Ne yapabiliriz” konuşuldu, Sağlık Bakanlığı da devreye girdi.
Kadıköy Belediyesi Kadıköy Caferağa Şair Nefi sokakta bulunan 3.800 metrekarelik alanı Vakıflar Genel Müdürlüğü’nden kiralayan Kadıköy Belediyesi, arazinin tamamen kamusal alan olarak yediden yetmiş yediye herkesin kullanması için proje geliştirdi.

Buraası deprem toplanma alanımız, yeni proje herhangi bir afet anında da içerisi de kullanılabilir alan olarak karşımıza çıkıyor ve depremle ilgili acil kullanılması gereken konteynırlar, eşyalar da gelecek. Konfor, güvenli bir şekilde sağlanacak. Tüm emeklerinden ötürü Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu’na ve ekibine teşekkür ediyorum.

MODA’YA ÇOK YAKIŞACAK…

Moda Bostanı’nın yeniden düzenlenmesi ile ilgili proje Kadıköy Belediyesi tarafından Caferağa Mahalle Muhtarı, Caferağa İhtiyar Heyet, Moda Gönüllüleri, Kadıköy Kent Dayanışması, St. Joseph’liler Derneği, Moda İlkokulu Mezunlar Derneği, Moda Deniz Kulübü yönetimi, Moda Camii İmamı ve mahallenin diğer sivil toplum kurumlarının temsilcilerinin katıldığı bir toplantı ile tanıtıldı.

Eski Moda Sabit Pazarı olarak bilinen Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne ait arazide daha önce otopark yapılması için İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından ruhsat verilmiş ve ruhsat Kadıköylülerin ve belediyenin itirazları üzerine iptal edilmişti. Kadıköy Belediyesi Vakıflar Genel Müdürlüğü’nden söz konusu alanı kiraladı. Bölgede yaşayanların ihtiyaç ve talepleri doğrultusunda hazırlanan projede permakültür alanları, kedi evleri, Aile Sağlık Merkezi, Muhtarlık, tuvalet ve ambulans bekleme alanı yer alıyor.

Alanda halihazırda yer alan Caferağa Muhtarlığı, Aile Sağlık Merkezi yenilenecek ve Sağlık Merkezi daha fazla vatandaşa hizmet verilebilmesi için büyütülecek. Ayrıca alanda yapılacak ambulans park alanı ile Sağlık Bakanlığı tarafından 24 saat ambulans hizmeti verilmesi sağlanacak.

HEM BOSTAN HEM YUVA 
Moda Bostanı projesinin en önemli özelliklerinden biri alana yapılacak Yeşil Yuva olacak. Üzerini çimen kaplı çelik prefabrik bina 70 çocuğa hizmet verecek. 3-6 yaş arası çocukların hizmet alacakları yuva yeşil bina özellikleri gözetilerek yapılacak. Çatısının çim olması nedeniyle çocukların çatısında da özgürce oynayabilecekleri yuvada çevre dostu tasarımla yapılacak. Yuvanın yeşil çatısı aynı zamanda seyir terası olarak düzenlenecek ve özellikle yaz aylarında mahalleli tarafından çeşitli forumların, etkinlik ve gösterimler yapılabileceği seyir terası da yapının keyifli yerlerinden biri olacak.

Yuvanın bahçesinde çocukların, toprağa dokunabilecekleri tarımı öğrenecekleri perma kültür bahçesi olacak. Çocuklar yiyecekleri yemeklerin sebzelerini burada yetiştirecekler. Bahçeye dikilecek meyve ağaçlarından meyve toplayacak. Perma kültür bahçesinden yuvadan hizmet alan çocuklar dışında bölgedeki okullara ve mahallelinin kullanımına açık olacak. Her biri 3 metre kare olarak planlanan perma kültür bahçelerinde yaz ve kış sebzeleri yetiştirilecek.

DEPREM TOPLANMA ALANI
Eski Moda Sabit Pazarı deprem toplanma alanlarından biriydi. Modalılar alanın yapılaşmaya açılma durumunda deprem toplanma alanı olarak kullanılamayacak olmasının endişesini taşıyordu. Belediye tarafından hazırlanan proje ile bu endişe de ortadan kalkmış oldu. Alan deprem kullanma alanı olarak kullanılmaya devam edilecek. Yapılacak yeşil yuvada olası bir afet anında sığınılacak alan olarak kullanılacak. Alana ayrıca olası bir deprem veya afet halinde gerekli ihtiyaçların konulacağı afet konteynırı da konulacak.

BAHAR DA EKİM BAŞLIYOR
Moda Bostanında çalışmalara kısa süre sonra başlanacak. Yenilecek Muhtarlık binası, Aile Sağlık Merkezi gibi alanlarının yapımının yılsonunda bitmesi planlanıyor. Perma kültür bahçesi için düzenlenme ve sebze ekim çalışmaları ise bahar itibarıyla başlayacak.

İlgili Haberler

Etkinlikler
09 Haziran 2024
Kendi Hazırladıkları Şile Bezi Kıyafetlerini Mini Defileyle Sundular

Şile Halk Eğitimi Merkezinin yıl sonu etkinlikleri kapsamında Şile Kültür Merkezinde düzenlediği yıl sonu gecesinde Şile Bezinden hazırlanan ve kursiyerler tarafından işlenen kıyafetler mini bir defileyle sergilendi. Halk Eğitim Merkezi Kursiyerlerinin bir yıl boyunca aldıkları eğitimler sonunda kendi dokudukları ve modelleme hazırlıkları ile birlikte çoğunluğu el işlemesi olan 20 adet Şile Bezi kıyafetleri Amatör Manken […]

Eğlence
09 Haziran 2024
Elif Buse Doğan, “Bitti” ile Yeni Bir Dönem Başlatıyor!

Müzik dünyasında adından sıkça söz ettiren ve üretimlerine hız kesmeden devam eden Elif Buse Doğan, yeni şarkısı “Bitti” ile müzik listelerinde iddialı bir çıkış yapmaya hazırlanıyor. Pop türündeki bu duygusal ve sarsıcı şarkının söz ve müziği Ramazan Kızılpınar’a ait olup, düzenlemesi yetenekli müzisyen Çağrı Telkıvıran tarafından gerçekleştirildi. Şarkının büyüleyici atmosferine Mehmet Süzenler’in klarneti ve Doğukan […]

Dünyadan
09 Haziran 2024
10 – 16 Haziran 2024 Astroloji haftalık yorum: 14 Haziran Önemli bir Gün! Yengeç ve Oğlaklar Marsa Dikkat!

10 Haziran haftanın en düşük katsayılı günüdür. 10 Haziranda zayıf fay hatlarında depremler ve olumsuz hava koşulları ve kazaları artabilir. Hafta boyu ve bilhassa 10 Haziranda Yengeç burcu evimize ve sembolize ettiklerine dikkat etmemiz gerekebilir. Hafta boyu Başak ve Balık burcu evlerimiz ise son derece olumlu etkiler alabilir. İşte Hafta boyu en çok konuşulacak transitler: […]

Belediye
09 Haziran 2024
İSKİ Terkos Kültür Evi’ndeki Karne Şenliğinde Doyasıya Eğlendiler

İstanbul Vakfı’nın Dr. Dilek Kaya İmamoğlu’nun fikir öncülüğüyle hayata geçirdiği Büyüt Hayallerini projesi, eğitim yılını tamamlayan çocuklar ve ailelerine eğlenceli bir gün yaşatmak için Karne Şenliği düzenledi. İBB İstanbul Vakfı Genel Müdürü Perihan Yücel,  atölyeler, dans etkinlikleri ve sahne gösterileriyle keyifli vakit geçiren çocukların heyecanına ortak oldu.   2023-2024 eğitim yılının sona erdiği ve karne […]